GenelSağlık

Koronavirüs geçiren erkekleri kısırlık tehlikesi bekliyor!

Tüm dünya ölümcül koronavirüs salgını ile mücadele ederken, yapılan bir araştırma sonucunda korona geçiren erkeklerde kısırlık tehlikesinin olabileceği ifade edildi. Salgında 2,5 milyon kişi hayatını kaybederken, salgının hastalar üzerindeki etkisini anlatan 70 binden fazla makale yayımlandı.

Üroloji ve Üreme Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu, hazırlanan makalelerde ilgin. bir sonuca imza attığını ifade ederek, konu ile ilgili, “Bilimsel çalışmalar devam ediyor ama Wuhan – Tongji Tıp Fakültesi’nde bir grup hasta üzerinde yapılan çalışmada, Covid-19 geçirenlerde virüsün etkisiyle, erkek hastaların testisinde sperm üreten hücrelerini öldürdüğü ve testis dokusuna zarar verdiği gösterildi” ifadesini kullandı.

Bakırcıoğlu, pandemi döneminde erkeklerde ve kadınlarda üreme organları üzerinde çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Pandemi ile birlikte çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde, hem doğal yolla gebelik, hem de infertilite (kısırlık) tedavilerinde korona virüs ile ilgili endişeler, gebe kalma konusunda duraklamaya sebep oldu. Konu, tedavi süresince yaşanabilecek olası enfeksiyondan ayrı, hastalığın uzun ve kısa vadede bilinmeyen etkileri olarak dile getiriliyor. Pandemi süreci içerisinde hastalığın erkekte ve kadında doğurganlık ve üreme organları üzerindeki etkilerini de anlamak için çalışmalar hızla başladı ve halen devam ediyor. Araştırmalara konu olan bazı erkeklerin Covid-19 teşhisi ile birlikte testislerinde ağrı şikayeti tespit edildi (bir bildiride yüzde 7, diğerinde yüzde 14). Bunda virüsün hücre içine giriş yaptığı ve bazı reseptörlerin varlığının tespit edilmesi, erkekte testisi etkileme ihtimalini göstermiştir”

“HASTALIĞIN ERKEKLERDE DAHA ÇOK ÖLÜME NEDEN OLMASINI AÇIKLAYAN NEDEN”

Hastalığın erkeklerin kadınlara göre daha ağır geçirdiğini belirterek bu durumu şu şekilde anlattı:

“Testosteron hormonu nedeniyle, erkeklerde virüsün daha fazla sitokin fırtınasına yol açtığı ve daha ağır seyretmesine neden olduğu düşünülüyor. Hastalığın ağır geçmesinde bir diğer hipotez, ACE2/TMPRSS2 reseptörlerin erkelerde kadınlara göre daha fazla oranda olması ve androjen, yani testosteron hormon yüksekliğinin buna yol açtığıdır. Ayrıca ileri yaş erkeklerde kalp, damar ve akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıklar ile sigara ve alkol kullanımı gibi alışkanlıkların kadınlara göre daha yüksek oranda görülmesi de, hastalığın erkeklerde daha çok ölüme neden olmasını açıklayabilen nedenler arasındadır”

AŞILARIN SPERM ÜZERİNDEKİ ETKİSİ BİLİNMİYOR

Aşıların sperm üzerindeki etkisinin bilinmediğini ifade eden uzman isim, “Aşıların sperm üzerindeki konusunda henüz elimizde hiçbir veri yok, ancak virüsü ağır olarak geçiren erkeklerde testislerin etkilendiğini biliyoruz, bu nedenle virüsün yaratabileceği riski göze almak yerine aşıların uygulanması, virüsten korunmak için elimizdeki tek silah. Bu konuda Amerika ve Avrupa Üreme Sağlığı Dernekleri tarafından da aşı, virüs ve etkilerinden korunmanın en etkili yolu olarak açıklandı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir