GündemSağlık

Son dakika yerli aşı ile ilgili tarih verildi! Yerli aşı ne zaman çıkacak?

Gelen bir son dakika haberine göre TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Ağustos ayında iki koronavirüs ilacının kullanımına sunulacağı duyuruldu. İşte yerli aşıda son dakika gelişmesi..

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, VLP aşısı ile ilgili çok önemli bir açıklama yaptı. Bu ayın sonunda Faz 2 çalışmasına geçilmiş olabileceğini duyurdu.

YERLİ AŞIDA SON GELİŞME

Hasan Mandal, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“VLP aşısıyla ilgili 27 Mart tarihinde başlamış olduğumuz Faz- 1 çalışması şu an 1’inci fazı tamamlamak üzere. Bu haftanın sonunda biz de ikinci dozumuzu olacağız ve Faz- 1 çalışması tamamlanmış olacak. Bu ayın sonunda da inşallah her bir çalışma doğru gittiğinde Faz- 2 çalışmasına geçmiş olacağız. Takibinde yine yaklaşık 2 ay gibi bir süreyle Faz- 2 çalışması gerçekleşecek ve sonrasında da inşallah ağustos ayında Faz- 3 çalışmasına başlayabilmeyi ve yıl sonuna doğru da Faz- 3 çalışmasını başarıyla tamamlayıp tüm kullanıma hem ülkemizdeki hem de dünyadaki insanlığın kullanımına açmayı planlıyoruz”

BAKAN VARANK GÖNÜLLÜ OLMUŞTU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Hasan Mandal, Ankara Onkoloji Hastanesi’nde geliştirilen VLP aşısında gönüllü olmuştu. Bakan Varank, ilk doz aşısını olduktan sonra, “Bu aşı adayımız virüsün 4 proteinini de dikkate alarak tasarlanmış bir aşı adayı. Dolasıyla çok inovatif bir aşı adayı olduğuna biz inanıyoruz” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir