GündemSağlık

Son dakika Bakan Koca’dan koronavirüs testi ve vaka sayılarıyla ilgili açıklama!

Gelen bir son dakika haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son dönemlerde vaka sayılarındaki düşüşün test sayısındaki azlığına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Koca yaptığı açıklamasında testlerin semptom gösteren kişilere ya da temaslı olanlara yapıldığını ifade etti.

Bakan Koca, son dönemlerde gündemde olan düşük test sayısı ve vaka sayısına ilişkin, “Düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak, test sayısı düşüşü ile vaka sayısı düştüğü yönünde asılsız değerlendirme görüyoruz. Testler semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır.” açıklamasını yaptı. Ayrıca, Bakan Koca, “Son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya düştü” ifadesini kullandı.

“TESTLER SEMPTOM GÖSTEREN KİŞİLERE YA DA TEMASLI KİŞİLERE YAPILMAKTADIR”

Konuyla ilgili Bakanın açıklaması şu şekilde:

“Son haftalarda gördüğümüz vaka artışı nedeniyle tam kapanmaya geçmek zorunda kalındı. 17 günlük kapanma ile hızlı düşüşü sağlayacağımıza inanıyoruz. Tedbirleri vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarda görmeye başladık. Durumun ağır hasta ve vefatlarda da görülmeye başlanacağını düşünüyoruz. Düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak, test sayısı düşüşü ile vaka sayısı düştüğü yönünde asılsız değerlendirme görüyoruz. Testler semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır. Kısıtlama ile temasın azalması beklenen bir durumdur. Son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya düştü. Test sayısının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sebebi değil sonucudur. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz.

Edirne’de son bir haftada vaka sayısı yüzde 50 oranında azaldı. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66.7. Edirne aşılama programını başarı ile yürüten illerimizden. Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorundayız. Sırası gelen tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum”

Bir Yorum

  1. Toplam yapılan Test sayısı çoğalırken vakalar arttı diyen bakan şimdi yapılan test sayısı düşünce hasta düşmüş olmaz diyor enteresan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir