Ekonomi

2. el araçlarda beklenmedik gelişme!

Sektörden alınan son bilgiye göre sıfır ve ikinci el araç piyasasında kapanma sonrasında hareketliliğe hazırlık yapılıyor. 17 günlük yasak kararı sonrasında araç satışları Mayıs ayında zirveyi görebilir. Özellikle kapalı günlerdeki kaybın yasaktan sonraki 2 hafta içerisinde telafi edilmesi bekleniyor. Sektör içi yapılan değerlendirmelere göre iki hafta içerisinde ortalama 60 bin araç satışı yapılacak.

Araç piyasası sektörde meydana gelen olumsuzluklara rağmen Nisan ayının sonuna kadar ortalama  70 – 75 bin arası satış bekliyor. Mart ayındaki rakamlar olmasa bile, Nisan 2020’ye kıyasla daha fazla satışın olabileceği ifade ediliyor.

2020’DE ARAÇ SATIŞLARI REKOR FİYATLARA YAPILMIŞTI

Pandeminin etkilerinin devam ettiği 2020 Nisan ayı içerisinde fabrikalardaki üretim durmuş, araç satışları rekor fiyatlarda gerçekleşmişti. Şimdi de bir dönem hareketliliğin görüldüğü araç satışlarına tam kapanma engeli bulunuyor. Tam kapanma sonrasında araç satışlarında hareketlilik bekleniyor.

SATIŞLARIN 60 BİNE ÇIKMASI BEKLENİYOR

Honda Türkiye Otomobil Satış ve Pazarlama Müdürü Serdar Akman, dört haftalık mayıs ayını iki haftaya sığdırmaya çalışacaklarını ifade ederek, “Tabii bu arada sektörün pandemi ile birlikte dijtal tedbirlere hızlı adaptasyonu, 17 günlük kapanma sırasında da çalışmaların nispeten devam edebileceğini gösteriyor. Müşteri-bayi ilişkisindeki dijital bağlar, sınırlı adetlerde satış getirecektir. Tabii bu satışlar kontrat bağlantısından öteye gidemeyecektir. Çünkü plaka işlemleri mümkün olmayacak. Son iki haftada sektörün gaza basması ile birlikte satışların 60 bin adede kadar çıkma potansiyeli bulunuyor” açıklamasını yaptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir