Gündem

81 ile marketlerle ilgili yeni genelge! Artık bu ürünlerin satışı yasak!

Gelen bir son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine marketlerle ilgili genelge gönderildi . Gönderilen genelge kapsamında marketlerde artık vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürünün satışına izin verilmeyecek.

Daha önceden marketlere alkol satış yasağı gelmişti. Bu kısıtlamanın yanında elektronik eşya, kırtasiye, giyim, aksesuar, bahçe malzemeleri, oyuncak, hırdavat ve benzeri ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı zincir ve süper marketler de dahil olmak üzere vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin satışı dışında herhangi bir ürünün satışına izin verilmeyeceğini duyurdu. 81 il valiliğine gönderilen genelgede tam kapanma sürecinde uygulanan kısıtlama ile ilgili usul ve esasları belirlenerek, valilere duyurulduğu belirtildi.

GENELGENİN DETAYLARI

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

DENETİMLER SIKILAŞTIRILACAK

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir