Gündem

17 günlük tam kapanma sonrasında 3 kademeli normalleşme geliyor!

Türkiye 17 günlük tam kapanma sürecine girdi. Bu süreç sonrasında herkes normalleşmenin nasıl olacağını merak ediyor. 29 Nisan Perşembe akşamı başlayan tam kapanma 17 Mayıs tarihinde sona erecek. Bu kapsamda kısıtlamaların 17 Mayıs tarihinden sonra 3 kademeli bir şekilde kaldırılması bekleniyor. İşte detaylar..

Tam kapanma ile vaka sayılarının azaltılması hedeflenirken, kısıtlamaların sona ermesi ile birlikte herkes nasıl bir normalleşmenin uygulanacağını merak etmeye başladı. Kısıtlamaları ilk aşamasında okulların açılması, ikinci aşamada kuaför ve berber gibi işletmelerin açılması ve üçüncü aşamada da restoran ile kafelerin tedbirli olarak müşteri kabul etmesi planlanıyor.

Vakaların bir süredir 50 binin üzerinde seyretmesi üzerinde yeni tedbir kararları açıklandı. Alınan karara göre Türkiye 29 Nisan ve 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma uygulamasına geçiş yapacak. Tam kapanmadan sonra normalleşmenin nasıl olacağı da vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

KISITLAMALAR KADEMELİ KALKACAK

Uygulanan tam kapanma uygulanmasında kısıtlama kararları birden değil, kademeli bir şekilde kaldırılacak. Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlar bu alanda çalışma yapıyor. Site, apartman, köy içi harekteliliğin engellenmesi amaçlanırken, büyükşehirlerden birden başlayan göç nitelikli hareketlerin olumsuz sonuçları ele alındı.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINA DEVAM

Kademeli normalleşmeye ilk olarak okullarla ilgili geçiş yapılacak. Daha sonraki aşamalarda küçük esnaflar ve en son lokanta ve kafe gibi iş yerleri açılacak. Bu süreç içerisinde uzmanlar 17 Mayıs tarihinden sonra hemen sokağa çıkma kısıtlamaların kaldırılmayacağını ifade ediyor. En azından hafta sonu ve akşam saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasının süreceği ifade ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir