GündemSağlık

Bakan Koca duyurdu! Üçüncü doz yerli aşı ile yapılacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yerli aşı ile ilgili flaş bir açıklama yapıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamasında Türkiye nüfusunun üç katı kadar aşı için sözleşme yapıldığını ve Eylül ayından itibaren de yerli aşının devreye gireceğini ifade etti.

Koca, açıklamasının devamında ikinci dozdan 6 ay sonra tavsiye edilen üçüncü doz aşının yerli aşı ile yapılacağını ifade etti. Edirne programı sırasında önemli açıklamalarda bulunan Bakan Koca’nın açıklamaları haberimizde..

OKULLAR AÇILMADAN ÖNCE VAKALAR 1000’İN ALTINDA OMALI

Okul öncesi dönem içerisinde 18 yaş ve üstü her vatandaşın tamamen aşılanması gerektiğini belirten Bakan Koca, “Okul öncesi dönemde; 18 yaş ve üstü vatandaşlarımızı komple aşılamış olmalıyız diye düşünüyorum. Okullar açılmadan önce vakaların 1000’in altına düştüğünü görmeliyiz” dedi.

6 AY SONRA HATIRLATMA DOZU

“Birden fazla yerli aşının yıl sonuna doğru kullanıma geçeceği bir Türkiye olabileceğini söyleyebilirim. En az 6 ay geçtikten sonra olmak üzere; rapel yani hatırlatma dozları tek doz olarak öneriliyor. Bu durumda rapel dozlarını, hatırlatma dozlarını yerli aşı ile yapabileceğimizi düşünüyorum. Yerli aşının, aynı zamanda rapel aşı ihtiyacımızı da giderebileceğini düşünüyorum. Bunu Bilim Kurulu belirleyecek, kimlere, ne zaman rapel-hatırlatma tek doz aşısı yapılması gerektiğini”

TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA İLAÇ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Bakan Koca, koronavirüse karşı ilaç çalışmalarını şöyle anlattı: “Dünyada ilaç konusunda da epey bir çalışma var. Türkiye’de de benzer çalışmalar var. Şu an somut, doğrudan virüse etkili bir ilaç daha geliştirilebilmiş değil. Ama Faz-3 aşamasına gelen etkili olduğu iddia edilen ve ara sonuçlarıyla da etkili olduğu söylenen bir takım ilaçlar var. Yıl sonuna kadar ilaç konusunda önemli bir aşama kaydedileceği kanaatindeyim.”

SİNOVAC AŞISININ ETKİSİ GÖRÜLDÜ

Sinovac aşısı ile ilgili bilgi veren Koca, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Biz, Çin aşısının etkinliğini Hacettepe Üniversitesi’nin 25 merkezde 10 bin 200 kişi üzerinde yaptığı bir çalışmayla dünyaya duyurduk. Bağımsız bir kurul tarafından bu değerlendirme yapıldı. Oradaki etkinliği %83,5 olarak açıklandı. Ayrıca biz de iki üç hafta içinde, milyonlarca vatandaşımıza uyguladığımız aşının sonuçlarını açıklamış olacağız. Kasım-aralık döneminde yaşanan pikte hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın sayısı dikkate alındığında, aşının bu dönemde yaşadığımız pikte sağlık çalışanlarımızın üzerindeki koruyucu etkisini daha net görmüş oluyoruz. Sağlık çalışanlarının toplam vaka içindeki payı, beş kat düştü. Hastaneye yatanlar içindeki payı da yaklaşık 4 kat azaldı. Aşı sonrası özellikle 65 yaş üstündeki vatandaşlarımızın, toplam vaka içindeki payı yüzde 17’lerden yüzde 7 küsura indi”

YIL SONUNA KADAR İLAÇ KONUSUNDA ÖNEMLİ AŞAMA KAYDEDİLECEK

Bakan Koca, koronavirüse karşı ilaç çalışmalarını şöyle anlattı: “Dünyada ilaç konusunda da epey bir çalışma var. Türkiye’de de benzer çalışmalar var. Şu an somut, doğrudan virüse etkili bir ilaç daha geliştirilebilmiş değil. Ama Faz-3 aşamasına gelen etkili olduğu iddia edilen ve ara sonuçlarıyla da etkili olduğu söylenen bir takım ilaçlar var. Yıl sonuna kadar ilaç konusunda önemli bir aşama kaydedileceği kanaatindeyim”

NÜFUSUN 3 KATI İÇİN AŞI SÖZLEŞMESİ VAR

Bakan Koca konuşmasına devam ederken, aşı tedariki ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Şu an nüfusumuzun 3 katı kadar sözleşmeye bağlı aşı var. 100 milyonu Çin, 50 milyonu Sputnik. Sputnik’in tedarik planlı birkaç hafta içerisinde netleşmiş olacak. Ayrıca 90 milyonu da BioNTtech olmak üzere toplam 240 milyon. Yani nüfusumuzun 3 katı kadar doz ile ilgili yapılmış sözleşmelerimiz var”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir