Gündem

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı! Bu 2 tarihe çok dikkat!

Türkiye vaka sayılarını azaltmak adına tam kapanma uygulamasına giriş yaptı. Bu kapsamda yasak başlamadan önce yasak süresini memleketlerinde geçirmek isteyenler hızlı bir şekilde seyahat programı düzenledi. Ancak bu da kalabalık ve insan trafiğini gösteren görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Konuyla ilgili Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tarafından tam kapanma öncesinde akın akın Anadolu’ya göç edenlerin 18 Mayıs tarihinde döneceğini belirterek, uyarılarını peş peşe sıraladı.

Mehmet Ceyhan yaptığı açıklamasında özellikle 18 Mayıs ve 18 Haziran tarihlerine dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, “16-17’sinde insanlar geri dönecek. Bunu mutlaka organize edip düzgün yaşamamız lazım. Mesela yarı kapasite ile insanların otobüse binmesine izin verilir. İnsanların izinlerini birkaç gün uzatıp o kapasite kadar günlük yolcuyu gönderirsiniz.” dedi.

AŞILARIN HEPSİ HAZİRAN AYINDA GELECEK MİKTARLAR DEĞİL

Aşıların gelmesini umut ettiğini ifade eden Ceyhan açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Aşıların hepsi hemen Haziran ayında gelecek miktarlar değil.Bunlar bir zamana yayılarak gelecek miktarlar. Baştan firmalar çok afaki rakamlar açıkladılar, bu mümkün olan bir şey değil. İkincisi de ülkelerin birçoğu kendilerini hesaba katmadan başka ülkeler ile anlaşma yaptı. Kendi halkına da aşı ayırınca diğer ülkelere verdikleri aşı miktarı düştü. İlk başta da hatırlarsanız Kanada nüfusunun 4 katı için para ödemişti, ABD 3 katı kadar anlaşma yapmıştı. Bunlar fazla geliyordu ama ileriyi görmüşler. Çünkü sıkıntılar çıkabileceğini hesaplamışlar”

KISITLAMANIN SON GÜNÜ ÖNEMLİ

Anadolu’dan dönüşlerin 17 Mayıs’ta olacağını belirten Ceyhan, dönüşlerin organize bir şekilde düzgün olarak yapılması gerektiğini, “Anadolu’nun çeşitli yerlerinde vaka artışı görebiliriz. Bu kısıtlama öncesi seyahatler yüzünden. Önce bunu yaşayacağız. 16-17’sinde insanlar geri dönecek. Bunu mutlaka organize edip düzgün yaşamamız lazım. Birçok yolla organize edilebilir bu örneğin bir şehirden, Gaziantep’ten İstanbul’a 20 otobüs geliyor ise onun yarısı kadar kapasite ile insanların otobüse binmesi izin verilir. İnsanların izinlerini birkaç gün uzatıp o kapasite kadar günlük yolcuyu gönderirsiniz. Kısıtlamanın son günü bizim nasıl yaşayacağımız bu işi belirleyecek.

Eğer biz 29 Nisan günden önceki yaşantımıza geri dönersek, önlemleri o düzeyde uygularsak, gevşersek birkaç hafta sonra bir artış dönemi yeniden yaşayacağımız aşikar. Önlemsiz yaşarsak görülecek. Ne zamana kadar bu dalgalanmayı göreceğiz? Aşılanma yapana kadar” şekliden ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir