Gündem

İçişleri Bakanı Soylu canlı yayında tam kapanma 19 Mayıs’a kadar uzatılacak mı? sorusuna yanıt verdi!

Son dönemlerde koronavirüs salgını kapsamında girilen tam kapanma uygulamasına ilişkin uzatılma kararı alınacağı söylentileri yayılmaya başladı. Konu ile ilgili dün akşam İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katılmış olduğu bir televizyon programının canlı yayınında tam kapanma 19 Mayıs’a kadar uzatılacak mı? sorusuna yanıt verdi.

Bakan Soylu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 17 Mayıs tarihinde sona erecek olan tam kapanma uygulaması ile birleştirilip birleştirilmeyeceği sorularına yanıt verdi. Soylu, açıklamasında henüz bir değerlendirmenin olmadığını ifade etti.

SALGINDA 4 TEMEL İLKE BELİRLEDİK

Canlı yayında önemli açıklamalarda bulunan Soylu, salgında 4 temel ilke belirlendiğini ifade ederek, “Salgınla mücadele sürecinde 4 temel ilke belirledik. Bu 4 temel ilke: Kamu düzeni ve güvenliğinin devamı, üretim ve tedarik zincirinin aksamaması, sağlık sisteminin devamı ve temizlik-maske-mesafe üçlüsünün temini” dedi.

“TÜM HALKIMIZI EVE KAPATMAK KOLAY DEĞİL”

Tüm halkı tam kapanma döneminde eve kapatmanın kolay olmadığını belirten Bakan Soylu, açıklamasında, “Muhalefet bu istemezükçü tavrını şehir hastanelerinde de gösterdi. Bu hastaneler, Türkiye’nin sağlık sitemini ve alt yapısını, Dünya’nın ve Avrupa’nın sağlık sisteminde en güvenli ülkesi haline gelmesine sebebiyet verdi. Kapanma dönemlerinde büyük zorluklarla karşılaştık. Ben önceki kapanma döneminde de büyük zorluk çektik. Tüm halkımızdan evlerine kapanmasını istemek kolay değil.

Niye İçişleri Bakanlığı ikide bir genelge yayınlıyor denildi. 2 önemli husus var. Birincisi, ilk Hıfzıssıhha Kurulları karar veriyor. İkincisi, bizim pandemi eylem planımız var. Koordinasyon İçişleri Bakanlığı’na verilmiş, biz de kabinemizin aldığı kararları halkımıza duyurabilmek için bunu ortaya koyuyoruz” dedi.

TAM KAPANMA UZATILACAK MI?

Tam kapanmanın uzatılmasına da ilişkin gündemdeki iddiaları açıklık getiren Bakan Soylu, şunları söyledi:

“Tam kapanmanın 19 Mayıs’a uzaması konusunda böyle bir değerlendirmemiz yok. Tabii bugün itibariyle yok. ‘Bitirelim, bir daha bu işlerle karşılaşmayalım’ anlayışındayız. Kapanma sonunda yapılacak kabinede adımlarımızı belirleyeceğiz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir