Ekonomi

Pandemi sebebiyle verilen 750 TL’ye kadar kira yardımı başvuruları devam ediyor!

Devlet, koronavirüs pandemisi kapsamında vatandaşlara çeşitli isimler altında destek vermeye devam ediyor. Verilen desteklerden biri de esnaf ve sanatkarlara verilen kira desteği. Büyükşehirlerdeki esnafa 750 TL, diğer illerde olan esnaflara ise 500 TL kira yardımı veriliyor. Bu kira yardımı için son başvuru tarihi de 31 Mayıs olarak ifade edildi.

Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada desteklerden yararlanmak için daha önceden başvuru yapmayan kişiler, 31 Mayıs 2021 saat 23.59’a kadar E-Devlet üzerinden online olarak başvuru yapabilecek.

3 AY BOYUNCA

Ticaret Bakanlığı’nın resmi web sayfası üzerinden yayımlanan açıklamaya göre büyükşehirlerde 3 ay boyunca 750 TL kira desteği, diğer illerde de aylık 500 TL kira yardımı yapılıyor. Bu yardımlardan yararlanmak isteyenlerin E-Devlet üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor.

BAŞVURULAR 31 MAYIS’TA SON

Yapılan bilgilendirmede şu ifadeler yer aldı:

“Karar gereğince; salgından etkilenen esnaf ve sanatkarlara aylık 1.000 Türk Lirası olmak üzere toplamda 3.000 Türk Lirası doğrudan gelir desteği ile üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği ödemesi yapılmaktadır.

Koronavirüs salgını nedeniyle 29 Nisan 2021 Perşembe Günü saat 19:00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar tam kapanmaya geçileceğinden destek başvurusu onaylanarak Ocak, Şubat ve Mart aylarında verilen gelir kaybı ve kira desteklerinden yararlanan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere bir ay daha aynı tutarlarda destek ödemesi yapılacaktır. Ayrıca Bakanlığımıza ulaşan yoğun talepler nedeniyle destekten yararlanma şartlarını taşıyan fakat destek başvurusunda bulunamayan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler için destekten yararlanma koşulları aynı kalmak kaydıyla 31 Mayıs 2021 saat 23:59’ a kadar başvuru imkanı verilecek ve başvuruların aynı yöntemle elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr adresinden alınması sağlanacaktır”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir