Ekonomi

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde değişiklik yapıldı!

Bireysel Emeklilik Sitemi ile ilgili çok önemli bir düzenleme yapıldı. Düzenlenen yönetmeliğe göre emeklilik yatırım fonları merkezi bir platformdan alınıp satılabilmesinin önü açıldı. Yıl içerisinde 6 defa yapılabilen fon dağılımı artık 12 defa yapılabilecek. Merak edilen detaylar haberimizde

Konuyla ilgili çok sayıda kişiyi yakından ilgilendiren karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre Bireysel Emeklilik Sistemi tasarruf sahibine yıl içerisinde daha çok fon düzenlemesi yapabilmesinin önü açıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte, Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu’nda gerekli şartlar açıklandı.

BES’TE YENİ DÖNEM

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) yeni bir döneme adım attıklarını belirterek şu açıklamaları yaptı:

“BES’te yeni bir döneme adım atıyoruz. BES, güncel piyasa koşullarına uygun ve esnek bir yatırım aracına dönüşüyor. Salgın dönemindeki en önemli kazanımlardan biri olan dijitalleşmenin iş süreçlerinde kalıcı hale getirildiğini görmek memnuniyet verici. Dijitalleşme ile sektöre ve BES katılımcılarına kolaylık sağlanmasını oldukça önemsiyoruz. TSB olarak bu kapsamdaki işlemlerde kullanılan bilgi ve belgelerin matbu olarak iletilmesinin yanı sıra dijital kanallarla katılımcıya iletilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Sektörümüze ve katılımcılarımıza fayda sağlayacak her nevi girişimin savunucusu ve takipçisi olacağız”

Başkan Benli, açıklamasının devamında, “Yönetmelik değişikliği sayesinde katılımcılar, büyüyen fonlarını, günümüzün gelişen piyasa dinamiklerini takip ederek daha fazla sayıda fon dağılım değişikliği hakkına sahip olarak birikimlerini değerlendirebilecekler. Yıl içerisinde 6 kez fon değişikliği yapabilen katılımcılar artık 12’ye çıkan değişiklik hakları sayesinde işlem yapma alanlarını genişletmiş oluyorlar. Diğer yandan Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım (BEFAS) sayesinde sadece BES sözleşmelerinin bulunduğu şirketin değil, diğer tüm emeklilik şirketlerinin sunduğu fon seçeneklerinden de yararlanabilecekler. Yılda 12’ye çıkan fon dağılım değişikliği hakkı, katılımcılara dijital fon yönetimi platformlarının sunduğu yapay zeka uygulamalarını daha etkin kullanarak daha verimli bir fon yönetimi yapabilme imkanı da veriyor” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir