GündemSağlık

Yoğun Bakım Derneği Başkanı Cinel açıkladı! 2. doz aşı olanlar..

Türkiye aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Salgının kontrol altına alınması adına her geçen gün daha fazla kişinin aşılanması için çalışılıyor. Konuyla ilgili Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel tarafından açıklama yapıldı.

Cinel, yaptığı açıklamasında 2. doz aşılarını yaptıranların yoğun bakımlara daha az düştüğünü ifade ederek, bu kişilerin hastalansalar bile hastalığı hafif geçirdiklerini ifade etti.

2.DOZ AŞI YAPTIRANLAR YOĞUN BAKIMLARA DAHA AZ DÜŞÜYOR

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

“Şu anda elimizdeki veriler geneli ifade etmez ama belli bir popülasyonun belli bir sayısına baktığınızda 2. doz aşı olanların yoğun bakımlara daha az düştüğünü görüyoruz. Burası açık ve net. Veya iki doz aşı olanların servislerde hastalansalar bile hastalığı daha hafif geçirdiklerine şahit oluyoruz”

BU HAFTA ÇOK ÖNEMLİ

Prof. Dr. İsmail Cinel, bu haftanın kronavirüste çok önemli olduğunu belirterek, “Bu hafta çok önemli ve üçüncü hafta. Bu hafta biz ağır hasta sayısının aşağıya kıvrıldığını gördük, bu hafta yansıdı. Vefatlarda da bir miktar bu hafta yansıdı gibi ama belki de vefatların azalması için bir hafta daha beklememiz gerekecek. Daha sonra yansımayı göreceğiz hep birlikte. Ağır hasta sayısı geçtiğimiz hafta zirve yaptı. 3 binli rakamlarla. Bu haftanın ilk üç günün rakamları 3 bin 400’lü rakamlara indi. Bugünden itibaren haftanın geri kalan bölümünde de düşüşlerle birlikte ortalama 3 bin 300 olacak. Artık ağır hasta sayısı da azalmaya başladı. Belli bir süre sonra yoğun bakımlardaki doluluk oranlarımız daha aşağıya gelecek ve daha bir rahatlama olacak diyebileceğiz gibi görünüyor” dedi.

YOĞUN BAKIMLARDAKİ HASTA SAYISI AZALDI

Prof. Dr. Cinel, açıklamasının devamında yoğun bakımlardaki hasta sayısının azaldığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Vaka sayılarındaki azalmaya bakarsanız 60 binlerden şu anda neredeyse 26 bin civarına inişi var, neredeyse yüzde 50’ye yakın bir inişten söz ediyoruz. Bu yoğun bakımlara henüz böyle yansımadı. Yoğun bakımlardaki vakalar yüzde 10 civarında bir yansıma. Bunu da zaten ağır hasta sayısından anlayabiliyoruz. İstanbul’da yüzde 71.5-72 oranında bir doluluk oranından söz edilmişti. Aslında biz de yüzde 75 doluluğun yüzde 100 olduğunu ifade ediyorduk. Yoğun bakım konseptini bilen insanlar olarak belli bir oranda yoğun bakımlarda boş yataklara ihtiyacımız var. Servislerde yatan hastaların çabuk yoğun bakıma ulaşmaları açısından, yoğun bakım gereksinimleri olduğundan. Şimdi yavaş yavaş bir yatak, iki yatak, üç yatak gibi boşluklar yoğun bakımlarda oluşmaya başlıyor”