Gündem

Markete gidenler dikkat! Yeni dönem bugün başladı!

Koronavirüs salgını kapsamında tam kapanma uygulanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine marketlerle ilgili genelge göndermiş, tam kapanma sona erene kadar bazı ürünlerinin satışının yasaklandığını duyurmuştu. Konuyla ilgili kısıtlama bugün marketlerde uygulanmaya başlandı.

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği “Market Tedbirleri” konulu genelgesi bugün yürürlüğe girdi. Gönderilen genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları dışındaki ürünlerin satışına izin verilmeyeceği duyuruldu.

SATILAN ÜRÜNLER

Genelgeye göre bugünden itibaren marketlerde gıda v temizlik maddeleri satılabilecek. Aynı zamanda hayvan maması ve parfüm ile makyaj ürünleri dışında kozmetik satışı yapılabilecek. Peki, marketlerde hangi ürünlerin satışı yasaklandı.

SATILAMAYACAK ÜRÜNLER

Daha önce satışına kısıtlama getirilen alkollü ürünler dışında elektronik eşya, oyuncak, aksesuar, ev tekstili, bahçe malzemeleri ve giyim gibi çeşitli ürünlerin satışı yasaklandı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı’nın göndermiş olduğu genelgede şu ifadeler yer aldı:

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir