Bilim, TeknolojiGündem

20’li yaş akımına katılıp, fotoğraf paylaşanlar dikkat!

Son dönemlerde sosyal medya üzerinden “20’li yaş akımı” başladı. Akıma katılanlar, sosyal medya üzerinden 20’li yaşlarını paylaşıyor. Paylaşım yaparak, akıma katılanların her geçen gün artması üzerine ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından açıklama yapıldı.

Bakan Yardımcısı Sayan, yaptığı açıklamasında vatandaşları, Twitter hesabı üzerinden “20’li yaşlar Challenge” akımı ile ilgili bilgilendirdi. Bu ve bunun gibi akımların görsel veri işleme alanına zemin hazırladığını belirtti.

SOSYAL MEDYADAKİ PAYLAŞIMLARA DİKKAT

Sayan, açıklamasında yapay zeka teknolojilerinin çözmeye çalıştığı sorunlarda birinin, yüzdeki değişikliklere karşı algoritmalara direnç kazandırmak olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kişinin şimdiki haliyle eski halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturuluyor. Aynı zamanda farklı uygulamalar ve cihazlardan paylaştığımız parmak izi ve yüz taraması gibi verilerimiz, genetik verilerimizi barındırıyor. Bu gibi hassas verilerin hangi sunucularda nasıl tutulduğu, yeterli güvenliğe sahip olup olmadığı tam bir kara kutu.

Kişisel verilerimiz; bizi belirli veya belirlenebilir hale getiren, bizi tanımlayan ve bize ait olan bilgilerimiz. Bu sebeple kişisel verilerimizi korurken, özellikle de sosyal medyada paylaşırken daha hassas davranmalıyız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir