Eğitim

Okullarla ilgili herkesi şaşırtan iddia! 17 Mayıs’ta okullar açılmayacak!

Koronavirüs salgını kapsamında 29 Nisan Perşembe akşamı sat 19.00 itibariyle başlayan tam kapanma 17 Mayıs Pazartesi sabah saat 05.00’te sona erecek. Bu süreç içerisinde okulların kapalı olacağının duyurulmasının ardından flaş bir iddia ortaya atıldı. Okulların 17 Mayıs tarihinde açılmayacağı ve öğrencilerin bu dönemi online olarak kapatacağı iddia edildi.

Gazeteci Deniz Zeyrek, köşe yazısında okullara ilişkin yazısını kaleme aldı. Zeyrek, “17 Mayıs’tan itibaren nasıl bir yol haritası izlenecek?” sorusuna ilişkin yetkililerden aldığı yanıtları aktardı. Buna göre okullar bu dönemi uzaktan eğitimle tamamlarken, restoran ve kafeler ise Londra formülü ile açılacak.

OKULLAR BU DÖNEMİ UZAKTAN EĞİTİMLE KAPATACAK

Zeyrek, köşesinde yayımladığı yazıda 17 Mayıs tarihinde günlük vaka sayısının 5 binler civarına düşeceğinin tahmin edildiğini belirtti. Gazeteci isim, ulaştığı bilgileri şu şekilde sıraladı:

Okullar bu dönemi uzaktan eğitimle kapatacak. Eylülde yeni dönem açılana dek okul binalarının havalandırma, hijyen sorunları çözülmeye, aşısız öğretmen bırakılmamaya çalışılacak ve 2021-2022 eğitim öğretim yılının yüz yüze yapılması için hazırlık yapılacak.

17 Mayıs’tan itibaren restoran ve kafeler Londra formülüyle açılacak. Yani sadece açık hava bölümleri olacak. Peki açık alanı olmayan restoranlar ne yapacak? Hükümet, yerel yönetimlere açık alanı olmayan kafe ve lokantalara kapı önüne masa konulması konusunda kolaylık sağlanması yönünde telkinde bulunacak.

17 Mayıs’tan itibaren AVM’ler, spor salonları, berberler de açılacak.

Sokağa çıkma yasağı hafta içi 21.00’den itibaren sürecek. Hafta sonları ise pazar günü yasak olacak.

1 Haziran’dan itibaren ikinci aşamaya geçilecek. Hafta içi sokağa çıkma yasağı 22.45’e çekilecek ve pazar günü yasak olmaktan çıkacak.

Her şey öngörüldüğü gibi giderse temmuz ortasından itibaren akşam yasağı 23.45’e ya da 24.00’e çekilecek.

ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dün yapmış olduğu açıklamasında 10 Mayıs Pazartesi günü Kabine Toplantısının yapılacağı ve kabinenin ana maddesinin normalleşme adımları olacağını,”17 Mayıs itibari ile başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız. İlk kabine toplantımızın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi de zaten bu olacak. Bu takvimde okulların açılışı ile ilgili süreçte yer alacak” açıklamasını yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir