Ekonomi

2. El araç alacaklar dikkat! Fiyatlarla ilgili açıklama geldi!

Koronavirüs salgını sebebiyle piyasaların alt üst olmasından sonra araç alacaklar da arabalarını satacaklar da oldukça tedirgin davranıyor. Fiyatların, sıfır araç üretiminin durması sebebiyle artabileceğinin ifade edilmesinden sonra Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) tarafından açıklama geldi.

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin tarafından yapılan açıklamada ilk elde bulunurluk sıkıntısı yaşanması durumunda, fiyatların yeniden yukarı doğru yükselebileceğini ifade etti.

Uzman isim, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında, “Çünkü geçen seneye göre 2. el fiyatları özellikle ilk 3 ayda geri geldi. Dolayısıyla araç almak isteyen vatandaşlarımız, özellikle 2. el düşünüyorlarsa bunları alma dönemi geldi de geçiyor olabilir diye düşünüyoruz” dedi.

2.EL PİYASASI ETKİLENECEK

Mersin, “Ancak araç tedarikinde bir sorun yaşanırsa çok yüksek bir talep olsa dahi araba olmadıktan sonra satamayacağız. Bu durum da 2. el piyasasını etkileyecektir. 2. ele talep olacaktır. Bunları şu anda konuşmak erken ama mayıs sonuna doğru tedarik sıkıntısıyla ilgili durum netleşirse hem de bu aşı ve diğer kur politikasıyla beraber belki bunu mayıs sonu ve haziran başında daha doğru değerlendirebiliriz” ifadelerini kullandı.

“2. EL FIRSAT OLABİLİR BUGÜNLER İÇİN”

  1. el araç almak isteyenler için bugünlerin bir fırsat olabileceğini belirten Mersin, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Burada en önemli konu bence şu; eğer birinci elde 2020’deki gibi bulunurluk sıkıntısı yaşanırsa 2. el fiyatları tekrar yukarı doğru yükselebilir. Çünkü geçen seneye göre 2. el fiyatları özellikle ilk 3 ayda geri geldi. Dolayısıyla araç almak isteyen vatandaşlarımız, özellikle 2. el düşünüyorlarsa bunları alma dönemi geldi de geçiyor olabilir diye düşünüyoruz. 2. el fiyatı; her zaman birinci elden referans alarak piyasa oluşturur, bir de talepten dolayı fiyatı oluşturur. Bu yüzden 2. el bir fırsat olabilir bugünler için..”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir