Eğitim

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor! Artık E-Devlet’ten alınabilecek!

Milyonlarca üniversite öğrencisini yakından ilgilendiren önemli bir karar alındı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından yapılan açıklamada üniversiteler tarafından verilen öğrenci transkript belgelerinin E-Devlet üzerinden verilmesi için çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

Konuyla ilgili Taha Koç, yaptığı açıklamasında, “1 Ekim 2020 itibarıyla mezun olan veya halen okuyan öğrenciler, bilgilerini kapsayan transkriptlerini sorgulayabilecek” ifadesini kullandı.

TÜM ÖĞRENCİLER DAHİL

Yükseköğrenim öğrencilerinin öğrenim süreleri boyunca kayıt durumlarını, notlarını, aldıkları derslerini, öğrenim dilini gösteren transkript belgelerinin E-Devlet üzerinden verildiğini anlatan Koç, Türkiye’deki tüm öğrencilerin bu sistemden yaralanabileceklerini (AÖF de dahil) belirtti.

BU TARİHTEN İTİBAREN MEZUN OLAN VE OKUYAN ÖĞRENCİLER DİKKAT

Kullanıcıların transkript belgelerinin sorgulanması hizmetinden en erken 1 Ekim 2020 itibarıyla yararlanabileceklerini ifade eden Koç, şunları söyledi:

“Bu tarih itibarıyla mezun olan ve halen okuyan öğrenciler, bilgilerini kapsayan transkriptlerini sorgulayabilecek. Ancak sistemde daha önceki tarihli transkriptlerin gönderilmesine engel bulunmadığından ve daha eski tarihli mezunlara ait transkript gönderen üniversiteler olursa bu bilgilere de ulaşılabilecek”

2 HİZMET E-DEVLET ÜZERİNDEN ALINABİLECEK

Koç, açıklamasının devamında hizmetin e-Devlet Kapısı’nda sunulması için “Transkript Belgesinin Sorgulanması” ve “Transkript Belgesinin Doğrulanması” başlıkları ile 2 hizmetin E-Devlet üzerinden alınabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir