Sağlık

Bakan Koca’dan aşı açıklaması! Yaz döneminde 16 yaş üstü herkesi aşılayabiliriz!

Türkiye koronavirüs salgını kapsamında vaka sayılarını azaltmak için tam kapanma uygulamasının yanı sıra aşılama çalışmalarına da tüm hızıyla devam ediyor. Konuyla ilgili Gazeteci Mehmet Acet, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisiyle yaptığı görüşme sonucunda yaz döneminde 18 belki de 16yaş üstü herkesin aşılanabileceği bilgisini aktardığını duyurdu.

Gazeteci Acet, ‘Fahrettin Koca ile konuştum, herkese yetecek kadar aşı geliyor’ başlığı ile aşı hakkında aldığı son gelişmeleri aktardı.

NÜFUSUN 3 KATI KADAR AŞI ANLAŞMASI YAPILDI

Bakan Koca’nın, “Şu anda Türkiye, 100 milyon doz Sinovac ile, 90 milyon doz BioNTech ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır” açıklamasını hatırlatarak “Pandemi ile mücadelede en etkili silahın aşı olduğu artık bu işler için mesai harcayan herkesin ortak görüşü haline gelmiş durumda” dedi.

ÇOCUKLAR İÇİN PFİZER BİONTECH AŞISININ İNCELEMESİ BAŞLADI

Acet, açıklamasının devamında, çocuklar için aşı incelemesine başlandığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Türkiye’nin aşı programıyla ilgili, süreç içinde ortaya çıkan ciddi sorunlar karşısında, harcadığı yoğun mesainin pozitif sonuçlarının ufukta belirmesinin verdiği rahatlık olmalı bunun sebebi. Dünyada aşı savaşlarının kızıştığı bir ortamda, böylesine zor bir meselede sonuca yürümek, ciddi çabalar, doğru zamanda yapılmış akıllıca hamleler, dengeli yaklaşımlar ve sıkı takipçilik gerektiriyor.

Fahrettin Koca, bir ‘jonglör ustalığıyla’ bütün bunları aynı anda yaparak sonuca gidilebileceğini gösterdi. Türkiye, aşılama programına Çin firması Sinovac’ın ürettiği aşıları kullanarak başlamış, epeyce mesafe de kat etmişti. Ancak son haftalarda Çin’den gelen aşı tedarikinde sorunlar ortaya çıktı. İyi haber, bu sorunlar aşıldı ve Sinovac aşısı Türkiye’ye yeniden gelmeye başlıyor.

Sağlık Bakanı Koca’nın verdiği bilgiye göre, geride kalan hafta Çin’de 1 Mayıs İşçi Bayramı olarak geçtiği için, bu tatil dönemi bittikten sonra Türkiye’ye yeni aşılar gelmeye başlayacak. Koca’nın son açıklamasında tekrar ettiği gibi, Türkiye’nin Çinli firma ile 100 milyon dozluk anlaşması bulunuyor”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir