Ekonomi

Doğum yapan anneler dikkat! En az 6 bin TL olan ödemenizi Devlet’ten almayı unutmayın!

Devlet, vatandaşlara çeşitli isimler adı altında destek ödemeleri yapmaya devam ediyor. Verilen bu desteklerden biri de doğum yapan anneler için. Devlet ortalama doğum yapan her asgari ücretli anneye en az 6 bin TL yardım yapıyor. Geri ödemesiz olan bu yardımlar detaylı olarak haberimizde mevcut

Devlet tarafından verilen ödemeler çocuk sayısına annenin altığı brüt maaş tutarına göre değişkenlik gösterebiliyor. İstihdama katkı sağlayan annelere doğum sonrasında verilen destek ödemeleri şu şekilde ifade ediliyor..

YARIM GÜN ÇALIŞMA DESTEĞİ

Bu haktan yararlanmak için annelerin 3 yaşını doldurmamış çocuğa sahip olması gerekmektedir. Çalışan kadın bu haktan yararlanırsa, günlük süt izninden mahrum kalacaktır. Bir kısmı işveren bir kısmı da İŞKUR tarafından verilen bu destek, ile yarı zamanlı çalışıp tam gün ücret almak esas olacaktır.

ÇOCUK PARASI

Annelere çocuk sayısına göre ve verilen çocuk parası için verilen bu destekte çalışma şartı aranmamaktadır.

İlk çocuk için 300 TL

İkinci çocuk için 400 TL

Üçüncü ve sonraki çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır. Ödemeler tek seferlik olarak annelere aktarılmaktadır. Bu ödemenin şartı ise doğumun 15 Mayıs 2021 tarihinden sonra olması gerekmektedir.

SÜT VE EMZİRME ÖDENEĞİ

Süt parası doğum yapan kişinin eşine ya da kendisine ödenmektedir. Bu uygulamadan yararlanmak için başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İL Müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Aynı zamanda annenin en az 120 gün priminin ödenmesi gerekmektedir. Kurumlarda şahsen başvuruların yapılabileceği gibi online başvurular da yapılabilmektedir.

2021 yılı içerisinde bu miktar 232 TL olarak açıklanmıştır. Bu ödenekten kişinin eşleri de yararlanabilmektedir.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

Bu ödenekte, çalışan bir anneye doğum güncesi ve doğum sonrasında toplam da 16 hafta izin verilmesi durumunda işten ayrı kalan süresinin parası ödenmektedir. Çoğul gebeliklerde bu süre 16 haftaya kadar çıkabilmektedir.

Doğumdan önce annenin 1 yıllık sürede en az 90 gün sigorta primi ödemiş olması şartı aranıyor. 16 hafta boyunca iş göremezlik ödeneği alacak olanlar 4 bin 424 TL tutarında destek verilecek.

VERİLEN DESTEKLERİN MİKTARI

Çocuk Parası: 300 TL

Emzirme Ödeneği: 232 TL

Çalışan anne için iş görmezlik ödeneği: 4.424 TL

Çalışan annelere bakıcı ödemesi: 1.500 TL (Ödemeler bazı şehirlerde geçerli olmaktadır)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir