Eğitim

Türk Tabipleri Birliği’nin okullar açılsın çağrısı!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yapılan açıklamada uzaktan eğitimin çocuklara olan etkisini ortaya koymak adına Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Türk Toraks Derneği, Türkiye Milli Pediatri Derneği ve Türkiye Psikiyatri Derneği’yle bir çalışma grubu oluşturdu. Çalışma grubuna ilişkin açıklamalarda bulunan Dr. Tomris Cesuroğlu, tedbirler alınarak, okulların açılması gerektiğini ifade etti.

Dr. Tomris Cesuroğlu, yapmış olduğu açıklamasında, “Türkiye, OECD ülkeleri arasında ilkokulları en uzun süre kapatan ülke olmuştur. Daha fazla kaybı engellemek için Ramazan Bayramı sonrasında diğer yerler açılmadan önce ilk olarak okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar, köy ve belde okulları ve özel eğitim merkezleri açılmalıdır” ifadelerini kullandı.

UZAKTAN EĞİTİMİN ZARARLARI

Cesuroğlu, uzaktan eğitimin yarattığı zararlar hakkında açıklamalarda bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

“Eğitimden uzak kalmak çocuklarda bilişsel gelişimi aksatmaktadır. Yaş ne kadar küçükse bu etki o kadar fazla olmaktadır. Uzaktan eğitim başarıyla yapılsa dahi, erken yaşlarda uzaktan eğitim örgün eğitimin yerine geçemez.

Uzaktan eğitime farklı kaynaklara göre öğrencilerin yüzde 12 ile yüzde 32’sinin erişimi yoktur. Yani 2 ile 6 milyon çocuk ve genç bir yıldır eğitimden kopmuştur.

Evde kalmanın çocuklar için ağır ihmal, istismar, artan açlık, işçi olarak çalıştırılma, erken yaşta evlendirilme, örgün eğitimden tamamen kopma gibi sonuçları oluşmaktadır”

KABİNE TOPLANTISI SONRASINDA KARAR VERİLECEK

Yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında tam kapanma sonrasında atılacak normalleşme adımları için Kabine Toplantısı düzenlenecek. Düzenlenecek Kabine Toplantısı sonrasında okullar başta olmak üzere çeşitli alanlarda atılacak normalleşme adımları değerlendirilecek kamuoyu ile paylaşılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir