Gündem

Tam kapanma sonrasında hükümetin 3 aşamalı normalleşme planı şekillenmeye başladı!

Koronavirüs salgını kapsamında 20 Nisan Perşembe günü uygulanmaya başlayan tam kapanma uygulamasından sonra vaka sayılarının da hızlı bir şekilde düşüş göstermesi, gözleri normalleşmeye çevirdi. Konu ile ilgili bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı yapılacak. Kabine toplantısı öncesinde hükümetin konuştuğu 3 aşamalı plan değerlendirilmeye başlandı. İşte detaylar..

17 Mayıs tarihinde sona erecek olan tam kapanma uygulaması ile birlikte vatandaşlar nasıl bir şekilde normalleşmeye gidileceğini merak ediyor. Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında ilk kabine toplantısında bu konunun değerlendirileceğini ve ek olarak okulları da ele alacaklarını belirtmişti.

17 MAYIS’TA YENİ NORMALLEŞME BAŞLIYOR

Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız. İlk kabine toplantımızın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi de zaten bu olacak. Bu takvimde okulların açılışıyla ilgili süreç de yer alacak”

3 AŞAMALI NORMALLEŞME PLANI

Uzmanlar, tarafından yapılan açıklamalarda tam kapanmadan normalleşmeye geçilirken, eski hataların yeniden yapılmaması konusunda uyarıyor. Kamu ve özel sektörde kademeli mesainin uygulanması, kırmızı ve turuncu olarak ifade edilen bölgelere giriş ve çıkışların denetlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Hükümet bu kapsamda 3 aşamalı normalleşme formülünü değerlendirdiği ifade edildi. Buna göre ilk aşamada okulların açılması ve okul sınavlarının yapılması, ikinci aşamada berber ve kuaför gibi küçük esnaflarla birlikte AVM’lerin açılması, üçüncü aşamada ise kafe ve restoranların açılması değerlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir