Bilim, Teknoloji

Bu uygulamayı indiren Apple kullanıcılarına kötü haber!

En sık kullanılan telefon modellerinden biri olan Apple için kötü bir haber geldi. Apple ve Epic Games arasında yaşanan bir davada detaylar gün yüzüne çıktı. Apple’nin oyun geliştirme platformu olan Xcode’un sahte sürüm sebebiyle 128 milyon kullanıcının aslında virüslü uygulama indirdiği ortaya çıktı.

2015 yılında Apple’ın uygulama mağazası olan App Sotere iki devam büyük bir siber saldırı düzenlenmişti. Apple’ın uygulama geliştirme platformu olan Xcode’un kötü amaçlı bir kopyası internette yayılmaya başlanmış ve bu şekilde virüslü uygulama App Store içerisinde yayılmış.

Konuyla ilgili olayın detayları bugüne kadar gün yüzüne kadar çıkmamıştı. Apple ve Epic Games arasında devam eden mahkeme ilgili saldırının boyutunu da gün yüzüne çıkardı. Sunulan belgelerle birlikte ortalama 128 milyon kişinin Xcodeghost isimli bir virüsü içeren uygulamaları indirdiği görüldü.

Aynı zamanda App Store Başkan yardımcısı olan Fischer’in virüslü uygulamaları telefonuna indirim kullanıcıları bilgilendirmek adına çalışmalar yaptığı görüldü.

NE OLMUŞTU?

Apple tarafından virüslü uygulamaları indiren kullanıcıların bilgilendirilmesinin yanı sıra güvenliği ihlal eden popüler 25 uygulamanın listesi paylaşılmış ve uygulamalar App Store üzerinden silinmişti.

Bu virüslü uygulamalar içerisinde dünyaca yaygın olan Angry Bird 2 oyunu ve WeChat gibi mesajlaşma uygulaması da bulunuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir