Sağlık

Tavuk zehirlenmeleri artıyor! Uzman isimden uyarı geldi! Sakın bunu yapmayın!

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un Başakşehir ilçesinde meydana gelen olay sonrasında tavuk tüketimi yeniden gündeme geldi. İlk olarak yarısını kullandığı tavuğu 15 gün sonra yeniden çıkartıp kullanarak keşkek yapan ailede 2 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olaydan sonra Gıda Mühendisi Dilek Özdemir tarafından tavuk tüketimine dair önemli uyarılar geldi.

Başakşehir’de ilk olarak yarısını kullandıkları tavuğu yeniden buzluğa koya ve 15 gün sonra tekrar kullanan aileden 2 kişi hayatını kaybetti. Bu da gözleri buzluktaki tavuklara çevirdi. Gıda Mühendisi Özdemir, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Tavuk çok lezzetli ve sağlıklı bir protein kaynağıdır. Tavuk eti bozulmaya çok yatkın hassas bir gıdadır. Çiğ tavuk üzerinde bakteriler vardır ve çiğ tavuk uygun koşullarda muhafaza edilmezse ve uygun koşullarda pişirilmezse bu patojen bakteriler gıda zehirlenmesine sebebiyet verebilirler” dedi.

ÇÖZÜDÜRLEN TAVUK YENİDEN DONDURULMAZ

Vatandaşların en çok dikkat etmesi gereken noktayı açıklayan Özdemir, “Tavukta en tehlikeli şey, eğer siz tavuğu çözdürdüyseniz asla bir daha dondurucuya koyup donduramazsınız. O zaman tavuğun bozulması 2 kat daha hızlanıyor” dedi.

Hemen hemen herkesin evinde belirli dönemlerde pişen tavuk ile ilgili uyarılarını sıralayan uzman ismin açıklamaları şu şekilde..

Muhtemelen bu ailemiz tavuğun bir kısmını yedi ve geri kalan kısmını tekrar buzluğa koydu. Sonra pişirecekleri zaman buzluktan tekrar çıkarıp çözdürüyorlar. İşte orada bakterilerin faaliyetleri iki kat daha artıyor. Bu da insanı öldürür çünkü tavukta bizi hasta eden patojen bakteriler vardır. Çok ciddi gıda zehirlenmelerine neden olur. Buzluktan çıktıysa çözüldükten sonra mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Hepsi pişirilsin, asla tavuğu ikinci kez buzluğa koyamazsınız.

 TAVUK ETİ ALIRKEN BUNLARA DİKKAT!

“Tavuk eti satın alırken de çok dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle tavuğun rengi, dokusu ve kokusu bizim için son derece önemli. Her şeyden önce tavuğun parlak hafif sarımtrak pembemsi bir rengi vardır. Kesinlikle üzerinde koyu renkler olan, morluk olan tavuklardan uzak duralım. Bizim için en önemli gösterge tavuğun kokusudur. Ambalajlı da olsa tavuğu koklamak lazım, bozulmuş bir tavuksa ambalajından bile onun bozulmuş olduğunu hissedersiniz”

 “TAVUK ALIŞVERİŞLERİNİ MARKETTE SONA BIRAKIN”

” Taze tavuğa dokunduğunuzda içine göçer ve tekrar kendi formuna döner. Bu da tavuğun taze olduğunu gösterir. Eğer bu tavuk bayat olsaydı bastırdığımız zaman içinde kalırdı. Tüketicilerden rica edelim tavuk alışverişlerini markette sona bıraksınlar. Tavuğu hemen buzdolabına koymamız gerekiyor”

 PİŞMİŞ TAVUKTA DA RİSK VAR MI?

“Pişmiş tavukta da risk devam ediyor hatta pişmiş tavuk pişmemişe göre daha tehlikedir. Pişmiş tavuğun kesinlikle havayla temas etmemesi gerekiyor. Tavuğun hiçbir şekilde hava almaması gerekiyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir