Genel

Araç sahibi herkesi yakından ilgilendiriyor! Trafik sigortalarında yeni düzenleme!

Trafiğe çıkan her aracın zorunlu olarak yaptırması gereken trafik sigortası ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Kaza sonrası bedeni tazminat veya zarar verilen kişinin vefat etmesi durumunda tazminat verilmesi konusunda düzenlemeler yapılıyor. Konuyla ilgili Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDD) görüşmeler yapıyor.

Konuyla ilgili karar TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na sevk edildikten sonra buradan geçerek TBMM Genel Kurulu’na sevk edildi. Türkiye Sigorta Birliği tarafından da konu ile ilgili açıklama yapıldı.

BU ORANLAR BAZ ALINACAK

Sürekli sakatlık tazminatı, ulusal doğum ve ölüm istatistikleri kullanılarak hazırlanan hayat tablosu, zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarında belirtilen iskonto oranı ve sürekli sakatlık oranı esas alınarak hesaplanacak.

TSB TARAFINDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Benzer bir belirsizlik trafik kazaları nedeniyle oluşan sağlık giderlerinin ödenmesi konusunda da yaşanmaktadır. 2011- 2020 döneminde sigorta sektörü kanuni yükümlülüğü kapsamında SGK’ya 8.8 milyar TL prim aktarımı gerçekleştirmesine ve yükümlülüğü sona ermesine rağmen aynı dönemde toplamda 522 milyon TL ek ödeme yapmak durumunda kalmıştır. Sonuç itibarıyla, 2011-2020 döneminde zorunlu trafik sigortasında toplamda 7 milyar TL zarar açıklayan sigorta sektörü açısından yıllardır süregelen belirsizlik ortamına tekrar geri dönülmesi söz konusu ürünün sürdürülebilirliği açısından ciddi bir risk oluşturmaktadır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir