Eğitim

Okullar açılacak mı? Bakan Ziya Selçuk’tan açıklama!

Türkiye koronavirüs salgını kapsamında yoğun mücadeleler vermeye devam ediyor. 29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma uygulama 17 Mayıs tarihinde sona erecek. Bu süreç içerisinde okullar kapatılırken, dün lise sınavları ile ilgili öğrencilere tercih hakkı sunuldu. Bunun üzerine okullar açılacak mı? sorusu gündeme geldi. Konu ile ilgili Bakan Selçuk açıklamalarda bulundu.

Dünyayı etkisi altına aldığı gibi, ülkemizi de 1 yıldan fazla bir süredir uğraştıran koronavirüs salgınında, artan vaka sayılarına göre okullarla ilgili kararlar alınmaya devam ediliyor. Bir süredir kapalı olan okulların 17 Mayıs ve sonrasında açılıp açılmayacağı merak konusu oldu.

Merak edilen sorulara yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yol haritasının Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ile belirlendiğini ifade ederek, eğitim-öğretim yılının 2 Temmuz tarihinde tamamlanmasında herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti. Akademik olarak telafinin yapılabileceğini ancak, okulların sağladığı sosyal ortamı uzaktan eğitimle sağlamanın mümkün olmadığını beliren Bakan Selçuk, “Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi normalleşmenin okullardan başlaması gerektiği yönünde hem eğitim bilimcilerden hem de sağlık bilimcilerden çok sayıda mesaj ve görüş geliyor. Bunun temelinde çocuklarımızın bu dönemdeki bilişsel, sosyal-duygusal ve fiziksel anlamdaki gelişim kayıplarının gelecekte çok daha büyük sıkıntılarla karşımıza çıkabileceği yönündeki değerlendirmeler var” dedi.

VAKA ARTIŞININ EĞİTİMLE İLGİLİ YOK

Vaka sayılarının eğitim ile herhangi bir ilgilisi olmadığını ifade eden Bakan Selçuk, “Akademik anlamdaki eksikliklerin telafisini yaparız ancak okullarımızın sağladığı sosyal ortamı uzaktan eğitimde sağlamak dünyanın hiçbir yerinde mümkün değil. Salgındaki yükselişin tamamıyla yüz yüze eğitime bağlanmasının bilimsel anlamda somut karşılığı yok. Çünkü veriler bize gösteriyor ki, okula giden çocuklarımızın ailelerindeki vaka artışı, toplumdaki genel artışa oranla yüzde 20 daha düşük” ifadesini kullandı.

OKULLAR DAHA GÜVENLİ

Okulların salgın kapsamında daha güvenli olduğunun altını çizen bakan Selçuk, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Okullarımızda tüm hijyen tedbirleri büyük bir hassasiyetle uygulanıyor, sürekli kontrol var. Buna karşın parkta, pazarda, markette kimin ne yaptığını bilme şansımız yok. Okullarımız diğer pek çok ortama göre çok daha güvenli yerler. Sayın Cumhurbaşkanımız, öğrencilerimizle gerçekleştirdiği görüşmede “Gerektiğinde şartları zorlama pahasına evlatlarımızı okullarıyla buluşturmak için her türlü gayretin gösterileceğini” ifade ettiler, salgın sürecinin başından bu yana eğitimin kesintiye uğramaması için tüm imkanları seferber ettiler, minnettarız”

TAKVİMDE DEĞİŞİKLİK DÜŞÜNMÜYORUZ

2020 – 2021 eğitim ve öğretim yılının 2 Temmuz tarihine kadar devam edeceğini belirten Selçuk, her ihtimali de düşündüklerini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“2020-2021 eğitim ve öğretim yılının 2 Temmuz 2021 tarihine kadar devam edeceği hususunda önceden kamuoyunu bilgilendirmiştik. Bu konuda herhangi bir değişiklik düşünmüyoruz. Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılının takvimi ise salgının seyrine göre şekillenecek”

HER İHTİMAL DÜŞÜNÜLDÜ

“Her ihtimali de düşünüyoruz. Okullarımızı tam zamanlı olarak ve tüm kademelerde yüz yüze eğitime açmamıza engel olacak bir durumla karşı karşıya gelmemiz halinde de hazırlığımız var. Bu konuda önemli bir tecrübe edindik tüm meslektaşlarımla beraber. O durumda da uzaktan eğitime yönelik tüm imkanlarımızı en üst düzeyde geliştirmeye yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir