Gündem

Bayramdan sonra normalleşme başlıyor! İşte plan..

Koronavirüs salgınında bir dönem rekor üstüne rekor kıran vakaların azaltılmasını sağlamak adına tam kapanma uygulaması uygulanmaya başlandı. Vakaların yavaş yavaş istenilen seviyeye gelmesi üzerine dün Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram sonrasında kademeli normalleşme adımlarının atılacağının sinyalini verdi. İşte masadaki 3 aşamalı plan..

Tam kapanma öncesi 60 bin badını aşan vaka sayıları 13 bin bandına kadar geriledi. Erdoğan ise bayramdan sonra kontrollü bir şekilde normalleşme dönemine geçileceğini duyurmuştu. Peki, normalleşme 17 Mayıs’tan sonra nasıl olacak?

Erdoğan, açıklamasında bayramdan sonra normalleşmeye geçileceğini duyurmuştu. Kulislerden gelen bilgiye göre bu kapsamda 3 aşamalı bir plan bulunuyor. Özellikle ilk aşamada İstanbul ve Ankara’dan ayrılan kişilerin yeniden büyükşehirlere nasıl döneceği konuşuluyor. Yeni bir formül üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bunun dışında masada konuşulan konular şu şekilde..

İLK AŞAMA PAZARTESİ’DEN SONRA BAŞLAYACAK

Tam kapanma uygulaması 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’te sona erecek. Bu etapta Pazartesi’den sonra kafeler, restoranlar ve lokantalar açılacak. Hizmet saati 20.00’de sona erecek.

Aynı zamanda uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının saatinin değişmesi gündemde olacak. Kısıtlama artık 19.00’da değil, eskiden olduğu gibi 21.00’de başlayacak. Cumartesi günleri kısıtlama kaldırılacak. İlk aşamada sadece kısıtlamanın Pazar günü olması bekleniyor.

Eğitim için durum biraz daha karışık. Kulislerden gelen bilgiye göre bu yıl eğitim öğretim sona erecek, uzaktan eğitimle öğrenciler dönemlerini tamamlayacak. Tüm aşamalar başarılı bir şekilde tamamlanırsa eğitim ve öğretim en erkek Eylül Ekim aylarında başlayabilecek.

İKİNCİ NORMALLEŞME AŞAMASI

İkinci aşama için beklenen tarih ise 31 Mayıs olarak ifade edildi. Bu dönem içerisinde kafe, restoran ve lokanta gibi iş yerleri 22.00’de kapanacak, ancak kapalı olan alanlar kullanılmayacak. dışarı mekanlar ise yüzde 50 kullanıma açık olacak.

 ÜÇÜNCÜ NORMALLEŞME AŞAMASI

Üçüncü normalleşme aşaması ise Temmuz ayında olacak. Düğünler belirli kısıtlamalara tabi olarak yapılacak. Kafe ve restoran gibi mekanlar 23.45’e kadar hizmet verebilecek ancak kapalı alanların kullanımında kısıtlamalar devam edecek. Bu süreçte nargiciler ve gece kulüplerinin açılması beklenmiyor.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapmış olduğu açıklamasında, “Yakın çevremiz başta olmak üzere dünyanın tamamını etkileyen bu tehditle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. İnşallah salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir