GündemSağlık

Uğur Şahin’den koronavirüs aşısıyla ilgili müjde geldi!

Pfizer ile birlikte geliştirilen BioNTech koronavirüs aşısının kurucusu olan Uğur Şahin’den aşı ile ilgili herkesi sevindiren bir açıklama geldi. Salgına karşı mRNA teknolojisi kullanılarak Pfizer ile birlikte aşı geliştiren BioNTech’in kurucusu Uğur Şahin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda bilim insanı kapsamlı araştırma yaptıklarını duyurdu.

Önemli bir yayın olan The New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmada Pfizer/BioNTech koronavirüs aşısının salgına karşı olan etkisi mercek altına alındı.

Aralarında 9 bilim insanı ile birlikte Uğur Şahin’in imzasının da yer aldığı araştırmanın sonuçları şu şekilde..

“YÜZDE 95 ORANINDA ETKİLİ OLDUĞUNU ANALİZ ETMİŞTİK”

Konuyla ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarında şu ifadeler kullanıldı:

“Koronavirüsü çok büyük bir hızla evrilmeye devam ederken yeni varyantlar da endişe yaratıyor. İlk olarak California ve New York’ta tespit edilen mutasyonlar ABD’de sorun yaratırken, İlk kez Birleşik Krallık’ta tespit edilen B.1.1.7 kod adlı virüs bütün dünyaya yayıldı ve şu anda E484K isimli bir varyanta dönüştü. Biz ve meslektaşlarımız mRNA teknolojisi kullanılan aşımız BNT162b2’nin Wuhan’da ortaya çıkan virüse karşı yüzde 95 oranında etkili olduğunu analiz etmiştik”

AŞI, MUTASYONA UĞRAMIŞ KORONAVİRÜSE KARŞI DA ETKİLİ

Araştırmada aşıların mutasyona uğramış koronavirüse karşı etkili olduğu ifade edilerek, “Bu veriler bize yeni ortaya çıkmış B.1.526, B.1.429 ve B.1.1.7+E484K mutasyonlarının aşıya duyarlı olduğunu gösterdiği için hızlı, yüksek oranda etkili ve onaylı aşılarla kitlesel aşılamanın yapılmasının Covid-19 salgınını bitirmek için çok büyük bir önemi olduğunu gözler önüne seriyor” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir