Genel

Bakanlık harekete geçti! Artık zorunlu olacak!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tatile gidecekleri yakından ilgilendiren önemli bir karar alındı. Salgına mücadele kapsamında devreye sokulan ve zorunlu hale gelen Güvenli Turizm Sertifikası sürekli hale gelecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, yen dönemin başladığını ifade etti.

Nadir Alpaslan turizm tesislerinde yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbirleri içeren Güvenli Turizm Sertifika Programı’nın TBMM gündeminde olan Turizmi Teşvik Kanunu kapsamındaki değişiklik sağlanacağını ifade etti. Detaylar haberimizde..

ZORUNLULUK OLDUĞU BELİRTİLDİ

Koronavirüs salgını başta olmak üzere sağlık hususundaki tedbirleri içeren programın temel amacının hem yerli hem de yabancı turistlerin güvenli ve keyifli bir şekilde tatillerini yapmalarını sağlamak olduğunu ifade eden Alpaslan, programın turizm tesislerinde hijyen odaklı 152 kriteri uygulamaları yönünde zorunluluk getirdiğini belirtti.

Alpaslan, açıklamasında Güvenli Turizm Sertifika Programı ile salgın sürecinde turizme ciddi  katkı sağlandığını ifade ederek, “Programı hayata geçirdiğimizde  tanıtım faaliyetlerine de başladık. Yurt dışında, Türkiye’deki önlemleri  programla anlattık. Bu sayede rakiplerimize göre süreci daha az kayıpla kapattık.  Programın katkısını yaşayarak görmüş olduk” dedi.

Programın devamlılığını sağlamak için de bir çalışma yaptıklarına  değinen Alpaslan, açıklamasının devamında “Meclis Genel Kuruluna gelecek Turizmi Teşvik Kanunu’ndaki  değişiklikle, sertifika programının sürekli uygulanabilmesine imkan getirilmekte.  İnşallah Ramazan Bayramı’ndan sonra Meclis’in açılmasıyla ilk gündem olarak Genel  Kurul’da görüşülecektir” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir