Eğitim

Öğrenci ve veliler dikkat! Kritik toplantı öncesi yüz yüze eğitimle ilgili öneri!

Tüm Türkiye Pazartesi günü yapılacak olan kabine toplantısına kilitlenmiş durumda. Toplantıdan çıkacak kararlarla birlikte kademeli normalleşme aşamasına geçilmiş olacak. Bu süreç içerisinde okulların durumu da merak konusu oldu. Konu ile ilgili Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın tarafından flaş bir açıklama yapıldı.

Levent Akın, yapmış olduğu açıklamasında okulların açılmasının mayıs ayının sonlarına doğru mümkün olabileceğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Okullarda yeni vaka tespiti ile ilgili hızlı testler kullanılabilir. Hızlı antijen testleri var. Bunları haftada bir hiç olmazsa yaparak, okullardaki yeni vaka durumuna göre okulun tehdit altında olup, olmadığını daha kolay ortaya koyabiliriz” ifadesini kullandı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Akın, açıklamasında bir okulda vaka sayılarında artış görülmesi durumunda o okulun kapatılması gerektiğini ifade etti. Okulların kapatılmasının doğru olmadığını ifade eden uzman isim şu açıklamayı yaptı:

“Genellikle küçük yaş gruplarının bulunduğu 5-6-7-8 yaş grupları gibi ya da 1’inci ve 2’nci sınıflar gibi bunlarda çok büyük sıkıntı yok. Okullardaki en büyük sorun, toplumda hastalık artmaya başladığı zaman öğrencilere doğru gidiyor, öğrenciler de daha sonra evlerine götürmeye başlıyor. O yüzden toplumdaki vaka sayısı yüksek olduğu taktirde öğrenciler tehdit altına giriyor. Dolayısıyla enfekte olmaya başlıyorlar”

Prof. Dr. Akın, vaka sayılarının ancak 1.000’in altına düşülmesi durumunda rahatlanabileceğini şu sözlerle ifade etti:

“Toplumda uygulanan özellikle kısıtlamalar nedeniyle ortaya çıkan bir rahatlıktır. Bu kısıtlamaları kaldırırsanız aynı basılmış yay gibi hop, diye vakalar yine zıplar. Madem aşı programımız istediğimiz ölçüde hızlı gitmiyor o zaman kısıtlamaların sürmesi lazım. Kalabalık alanları engelleyecek kısıtlamalardır. Kalabalıklaşmayı, vakit geçirmeyi artıracak alanları engelleyecek kısıtlamalardır. O yüzden açık alanlarda bir problem yok. Bayram sonrası vaka sayıları 10 bine düşebilir. 10 bin rakamı 60 binle karşılaştırınca ‘6 katı, ne kadar güzel’ gibi geliyor. Öyle düşünmeyin. Geçen sene biz mart-nisan aylarında 6 bin vakayı gördüğümüz zaman çok tedirgin olduk. Bütün Türkiye tedirgin oldu. 6 bin vakadan korktuğumuz geçen yıl bu sene ’10 bin vakada işler yolunda’ diyemeyiz. O yüzden de vaka sayısının muhakkak hiç olmazsa 1000’in altına düştüğünde biz bir miktar rahatlarız. Bunu düşürmenin tek yolu, vatandaşın bir kısmı kurallara uyuyor, bir kısmı uymuyor, bir kısmı çok bıkmış durumda. Kurallara uymakla beraber muhakkak aşılama programının etkili olması lazım ki biraz buna da zaman var”

YENİ VAKALAR BU ŞEKİLDE DAHA HIZLI ANLAŞILABİLİR

Prof. Dr. Akın, okulların açılmasının Mayıs ayının sonlarına doğru mümkün olabileceğini ifade ederek, “Gidiş o şekilde oluyor; ama tüm okullar, sınıflar değil; okulların küçük sınıfları 1’inci ve 2’nci sınıflar gibi sınıfların açılması ki özellikle öğrencilerin okul disiplini kazanması açısından çok önemli bu. Bunu yaparken de okullarda yeni vaka tespiti ile ilgili hızlı testler kullanılabilir. Hızlı antijen testleri var. Bunlardan güzel olanlar ya da yetersiz olanlar var. Özellikle seçilmiş antijen testleri vasıtasıyla çocuklara testler yapılabilir. Bunları haftada bir hiç olmazsa yaparak, okullardaki yeni vaka durumuna göre, okulun tehdit altında olup olmadığını daha kolay ortaya koyabiliriz. Düzenli antijen testleri yapılarak okulların sürdürülmesini sağlayabiliriz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir