Genel

Havaların ısınmasıyla birlikte İstanbul’da bir ilçeyi tamamen sardı!

Havaların son dönemlerde yavaş yavaş ısınması ile birlikte İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde göl sineği olarak adlandırılan “Koronomid” sinekleri ortaya çıktı. Bölgede oturan vatandaşlar, balkon kapıları ile pencerelerini aşamazken, ilaçlamanın yetersiz olmasından şikayet etti.

Büyükçekmece’de özellikle akşamları ortaya çıkan ve göl sineği olarak ifade edilen sinek, semt sakinlerini resmen bıktırdı. Büyükçekmece Göl kıysıında olan sazlık alan ile çevre mahallelerde görülen sinekler sebebiyle vatandaşlar pencere ve kapılarını aşamıyor. Vatandaşlar, yetkilere çağrıda bulunarak, bu durumun sona ermesini istiyor.

“SİNEKLER GÖZÜMÜZE VE BURNUMUZA GİRİYOR”

Sineklerin artmasından dolayı, sokakta bile yürüyemediklerini ifade eden, Yeter Turhan, “10 yıldır Büyükçekmece’de oturuyorum, sineklerden çok rahatsızım. Bu sinekler yeşil renkli ve daha çok ışığa geliyor. Balkonda oturamıyoruz. Sokakta dahi yürüyemiyoruz. Sinekler gözümüze ve burnumuza giriyor. Yıllardır bu sorunu yaşıyoruz. Bu sorunun gölden kaynaklandığını düşünüyorum. İlaçlama henüz yapılmadı. Bu durumdan çok şikayetçiyiz. Şu an ise balkonumdaki sinekleri temizliyorum. Yetkililerden bir an önce ilaçlama istiyoruz. Biz bu sorunu her yıl yaşıyoruz. Bu sorunun bir şekilde aşılmasını talep ediyoruz” dedi.

Hava almak için balkona bile çıkamadıklarını söyleyen Ayten Karadağ ise yaptığı açıklamasında, “Sivrisineklerden çok şikâyetçiyim. Dün akşam balkona çıktım, bütün sinekler evin içine doldu. Çıkarmak için uzunca uğraştık. Dünden beri çamaşır suyuyla evin tavanını siliyorum. Belediyemizin en kısa sürede bu duruma bir çare bulmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir