Gündem

Kolombiya’dan Türkiye’ye gelirken yakalanan 5 ton kokain kime teslim edilecekti?

Kolombiya’da bir gemide 4 ton 900 kilo kokain yakalandı ve Kolombiya İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamalara göre bu 5 tona yakın kokainin Türkiye’ye gittiği belirtildi. Geçtiğimiz günlerde de yine Türkiye’ye getirilmek üzere yine aynı şekilde 600 kilo civarında kokain maddedi ele geçirildi. 5 tonluk uyuşturucu yüklü geminin adresi İzmir limanı iken, 600 kiloluk uyuşturucu maddenin teslim edileceği adres Mersin limanıydı. Adresler belli olmasına rağmen, yük sahibi şirketlerin belli olmasına rağmen bugüne kadar bu yakalanan uyuşturucular ile ilgili, kamuoyuna yansıyan hiç bir soruşturma açılmadı. Bu konu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gündemindeydi. Kılıçdaroğlu, yakalanan kokainlerle ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu…

Türkiye adeta uyuşturucu kaçakçılığının merkezi oldu!

Devletin adaletle yönetilmediğine dikkat çeken Kemal Kılıçdaroğlu ”Devletin, adaletle yönetilmesi gerekir. Hukukun üstünlüğü mantığıyla, bilgiyle, birikimle, erdemle devlet yönetilir. Devlet kin ve öfkeyle yönetilmez. Cumhur ittifakını oluşturan iki parti var. Bir de yanında mafya var. Bu gerçek de çıktı ortaya. Ak Partili yurttaşlarımız da, MHP’li yurttaşlarımız da bunları biliyor ve görüyor. Türkiye adeta insan kaçakçılığının, uyuşturucu kaçakçılığının merkezi oldu. İnsan kaçakçılığı da, uyuşturucu kaçakçılığı da büyük boyutlarda” dedi. Yakalanan uyuşturucu maddelerle ilgili hiç bir soruşturmanın yapılmadığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, konu ile ilgili hükümete şu soruları yönelterek neden cevaplanmadığını sordu?

“Kolombiya’da bir gemide 5 ton kokain yakalandı. Geminin varış yeri Türkiye. Milyarlarca dolar tutarındaki kokainin parasını kim ödüyor? Türkiye’ye geldiğinde hangi adrese gidecekti, bu uyuşturucu kimlere teslim edilecekti? Bunun üstüne giden var mı, araştıran var mı? Aynı şekilde Mersin Limanı’nda 615 kilo kokain yakalandı. Kocaeli Dilovası’nda 540 kilo kokain yakalandı. Bunlar nereye, kime gidiyordu? Hiç tartışılmıyor, konuşulmuyor. Siyasi iktidarın bu olayların üzerine gittiği görüldü mü? Kokain çekerken görüntüleri ortaya çıkan ve AK Parti Genel Merkezi’nde görevli o gence, bunu nereden aldığını, kaç liraya aldığını sorsunlar. İktidar sahipleri, o gence nasıl bakıyor? Türkiye böyle yönetilemez. O kadar zavallılar ki, bu olayların üzerine gitmek yerine muhalefeti suçluyorlar. Devleti siz mi yönetiyorsunuz, muhalefet partilerinin genel başkanları mı yönetiyor? Mafya patronlarıyla mücadele etmesi gereken güvenlik güçleri kime bağlı? Hükümet, liyakatsiz kadroları engellerse, güvenlik güçleri tüm bu sorunları aşar.”

Kolombiya Savunma Bakanı Carlos Holmes Trujillo’nun geçtiğimiz sene yaptığı sosyal medya paylaşımı Peker’in uyuşturucu transferi iddialarını doğrular nitelikte. Trujillo 9 Haziran 2020 tarihinde Twitter hesabından şu paylaşımı yapmıştı; “Uyuşturucu kaçakçılığına sert bir darbe için tebrikler! @PoliciaAntiNar Buenaventura’da, Türkiye’ye gönderilen ve yaklaşık 265 milyon dolara mal olacak 4,9 ton kokain ele geçirildi.”

TRANSFERİN TÜRKİYE AYAĞINDA KİM VAR?

Peker yayımladığı videosunda bu transferin Türkiye ayağına hiçbir operasyon yapılmadığını şu sözlerle ifade etmişti; “Lütfen internete gidin bakın Kolombiya Limanı’nında 4 ton 900 kilo kokain yakaladılar. Açıklama yaptılar, ‘Bunlar Türkiye’ye gidecekti’ diye. İzmir Limanına bir kimya firmasına. Türkiye’de bu kokainleri teslim alacak yerle ilgili hiçbir operasyon yok. Hiç kimseye. Biz 4 ton bulgur getirsek bizi alır faturayı eksik yazdık diye gelir nezarete atarsınız. Uyuşturucunun geldiği adres belli”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir