Gündem

18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar için yeni karar!

İçişleri Bakanlığı bugün 81 il valiliğine göndermiş olduğu Kademeli Normalleşme genelgesi ile birlikte 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlar için yeni kararların alındığı duyuruldu. İşte detaylar..

17 günlük tam kapanma uygulaması yarın sabah sona eriyor. Tam kapanma sonrasında Kademeli Normalleşme aşamasına geçiliyor. 1Haziran’a kadar devam edecek olan kademeli normalleşme süresi içerisinde 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlar için yeni karar alındı.

YENİ KARAR ALINDI

Kademeli normalleşme dönemi içerisinde 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlar sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak. Aynı zamanda 65 yaş üstü ve iki aşısını olmuş kişiler normal vatandaşlar için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacak.

Hakkı olmasına rağmen koronavirüs aşısını olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar hafta içi sadece 10.00 – 14.00 arasında sokağa çıkabilecek.

65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 18 yaş altı vatandaşlar, şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

GENELGEDE YER ALAN AÇIKLAMA

Genelgede şu ifadeler kullanıldı:

“Aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız için herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir