Ekonomi

İkinci el piyasası ile ilgili açıklama!

Koronavirüs salgını sebebiyle sürekli olarak etkilenen piyasalardan biri araba piyasası oldu. Özellikle son günlerde sıfır araçlarda yaşanan çip krizi, gözlerin ikinci el araçlara çevrilmesine neden oldu. Araç almak isteyen vatandaşlar, ikinci el araçlara yöneldi. Bu da ikinci el araçların da fiyatlarının artmasına neden oldu.

Konuyla ilgili gelen son bilgiye göre ikinci el araç satışları Nisan ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 23 oranında düşüş gösterdi. Peki, bu süreç içerisinde en çok tercih edilen araç markaları hangileri oldu? İşte detaylar..

Piyasaların sürekli olarak iniş çıkışları olsa bile, araç satışları düşüş göstererek de olsa yapılmaya devam ediliyor. Bu durumda gelen bilgiye göre ikinci el çevrim içi oto pazarında geçen ay en çok tercih edilen otomotiv markaları arasında Volkswagen, Renault ve Ford, ilk 3 sırada yer aldı.

Çevrimiçi ikinci el pazar raporundan elde edilen verilere göre ülkemizde ikinci el araç piyasasında Nisan ayındaki satışlar, Mart ayına kıyasla yüzde 22 oranında azalarak, 142 bin 688’e kadar geriledi. Mart ayındaki satış 182 bin 731 olarak ifade edilmişti.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında 127 bin 252 araç satışı gerçekleşmişti. Satışlarda Nisan 2020 döneminde göre ortalama yüzde1 2 artış gerçekleşirken, satışlar, bu yılın sadece ilk 4 ayı içerisinde 2020’nin aynı döneminde kıyasla yüzde 5 oranında düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir