Ekonomi

Dolar ve Euro yükselişine devam ediyor! 17 Mayıs 2021 döviz fiyatları

Dolar ve Euro an itibari ile yükselişine devam ediyor. TL döviz karşısında değer kaybetmeye devam ederken, 17 Mayıs 2021 tarihi itibari ile serbest piyasada 8,3820 liradan alınan dolar, 8,3830 liradan satılıyor. 10,1700 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 10,1710 lira olarak belirlendi.

DÖVİZ NEDEN YÜKSELİYOR?

Merkez Bankasındaki rezervlerin eksi 53 milyar dolar olduğu, altın rezervlerininde 720 tondan 510 tona gerilediği belirtildi. Daha önce dövizdeki artışları baskılayabilmek için döviz satan TCMB, elinde dolar rezervi kalmayınca dövizdeki bu yükselişe müdahale edemiyor.

Merkez Bankasında 128 milyar dolar rezerv varken eski bakan Berat Albayrak çıkıp dolar kurunun 8 lira 10 lira olmasını bekleyenlere ”çok beklersiniz” demişti. Sonradan anlaşıldı ki, Albayrak bu 128 milyar dolar ile birlikte deprem sigorta fonunda biriken 132 milyar lirayı, zor günler için bekletilen 40 milyar dolarlık akçe paralarını dolar/TL’yi baskılayabilmek için kullanmış.

Üretim yapmak yerine piyasaya düşük kurlardan dolar pompalayarak kuru baskılamak isteyen Merkez Bankasının elinde artık gereçler kalmadı… Hükümetin elinde de ucundan tutulur bir ekonomik reform paketi olmayınca dövizde ki bu yükselişlerin devam edeceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir