Ekonomi

2021 matrah artırımı ve yeni borç yapılandırması yeni torba yasada çıkacak!

Dünya Gazetesi köşe yazarı Abdullah Tolu, bugün yayımlamış olduğu yazısında çok sayıda kişiyi yakından ilgilendiren Yeni Borç Yapılandırması ve Matrah Artırımının yeni torba yasaya gireceğini duyurdu.

Sektörün geçen yıl Ekim ayından beri talep ettiği matrah ve vergi artırımı, kasa -ortaklar cari hesap düzeltmesi, stok düzeltme beyanı, işletme aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi çeşitli düzenlemelerin yasalaşacağını ve bu konuda Meclis’e sunulmak üzere kanun teklifinin hazırlandığını belirten Abdullah Tolu, detayları aktardı..

“SADECE BORÇ YAPILANDIRMASI GEREKEN İLGİYİ GÖRMÜYOR”

Borç yapılandırmasının artık gerekli ilgiyi görmediğini ve beraberinde de matrah ve vergi artırımı, cari hesap düzeltmeleri, stok düzeltme beyanı gibi çeşitli düzenlemelerin de yapılması gerektiğini ifade eden Tolu, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“7256 sayılı Kanunla yapılan düzenleme bir kez daha gösterdi ki, sadece borç yapılandırması gereken ilgiyi görmüyor, yetersiz kalıyor! Borç yapılandırmasının yanı sıra, matrah ve vergi artırımı, kasa – ortaklar cari hesap düzeltmeleri, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, stok düzeltme beyanı, işletme aktifine kayıtlı taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi bir çok düzenlemenin de yapılması şart!”

YASA TEKLİFİ HAZIRLANDI

Hükümet, gelen çağrılara kulak vererek, vergi mükellefleri, STK ve iş dünyasının taleplerini karşılamak adına düğmeye bastığını belirten Tolu, yasa teklifinin hazır olduğunu belirterek, kısa süre içerisinde Meclis’e sunulacağını da, “Hükümet; iş dünyası, vergi mükellefleri ve STK’ların yoğun taleplerini karşılamak üzere düğmeye bastı. Bu konudaki çalışmaları tamamladı, teklifin kısa bir süre içerisinde Meclise sunulması bekleniyor!” şeklinde ifade etti.

TORBA YASADA OLAN DÜZENLEMELER

Hazırlanan ve Meclis’e yakın zamanda sunulması beklenen yeni torba yasada ele alınacak olan düzenlemeler şu şekilde:

Kesinleşmiş Alacakların Yeniden Yapılandırılması

– İhtilaflı Alacakların Tasfiyesi

– Matrah ve Vergi Artırımı

– İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi,

– Şirket aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi

SON BAŞVURU İÇİN TARİH 31 AĞUSTOS

Belirtilen ve Meclis’e sunulmak üzere hazır olan yasa teklifindeki borç yapılandırmasından yararlanmak isteyen borçlular için ise son başvuru tarihin 31 Ağustos 2021 olabileceğini, “Kısa süre içerisinde Meclis’e sunulması beklenen Yasa Teklifinde, borç yapılandırmasından yararlanmak isteyen borçluların 31 Ağustos 2021 tarihine kadar ilgili idarelere başvuruda bulunmaları öngörülüyor” şeklinde belirtti.

MATRAH VE VERGİ ARTIRIMI DÜZENLEMESİ

Yeni Torba Yasa içerisinde “Matrah ve Vergi Artırımı” konusunun da ele alınacağı ifade ediliyor. Uzman isim bu konudaki değerlendirmelerini de şu şekilde ifade etti:

“Vergi mükellefleri açısından kasko sigortası niteliğinde olan matrah ve vergi artırımı düzenlemeleri de Torba Tasa Teklifinde yer alıyor. Matrah artırımı, yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyanları için; vergi artırımı ise KDV ve stopaj gelir/kurumlar vergisi beyanları için söz konusu. Matrah ve vergi artırımından yararlanan mükellefler hakkında artırım yaptıkları yıllar için vergi incelemesi yapılamıyor. Çok ama çok önemli, mutlaka suretle yararlanılması gereken bir düzenleme!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir