Sağlık

Sosyal medya akciğer testi yapanlar dikkat! Herkes bu testi yapıyor!

Son dönemlerde sosyal medyada kullanıcıların yapabileceği bir akciğer testi dolaşıyor. Sosyal medyada gündem olan “Akciğerleriniz ne kadar güçlü?” testini denemeyen kalmadı. Yapılan bu test ile nefesinizi 1 dakika 10 saniye tutabiliyorsanız, akciğerleriniz süper olarak ifade ediliyor. Güçlü akciğerlerde bu süre 35 saniyeyi bulurken, normal bir akciğer için bu süre 14 saniye olarak belirtiliyor. Peki, sosyal medya akciğer testi ne kadar doğru?

Sosyal medyada son günlerde pek çok kişi tarafından yapılan akciğer testini yapıyor. Uzun süre boyunca nefesini tutabilenlerin ciğerlerinin sağlam olduğu iddia ediliyor. Konu ile ilgili açıklama Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Muhammed Akkoyunlu tarafından yapıldı.

BU TESTLER AKCİĞERİN GÜCÜNÜ GÖSTERMEZ

Akkoyunlu yapmış olduğu açıklamasında, bu testlerin akciğerin gücünü göstermeyeceğini belirterek, “Bunların hiçbiri akciğerin gücünü gösteren testler değil. Nefes tutma akciğerin gücünü gösteren bir test değil. Nefes tutma daha çok bilişsel bir fonksiyon. Ne kadar konsantre olduğunuza bağlı bir durum. Ve ne kadar egzersiz yaparsanız o kadar başarılı olursunuz” dedi.

AKCİĞERLERİN GÜCÜ NASIL ANLAŞILIR?

Uzman isim, açıklamasının devamında akciğerlerin güçlü olup olmadığının anlaşılması için, şu açıklamayı yaptı:

“Bizim için en önemli testlerden bir tanesi 6 dakika yürüme testi. 6 dakika içinde ne kadar adım atabiliyorsanız, kaç metre gidebiliyorsanız akciğerleriniz o kadar iyi demektir. 500-550 metreden fazla tempolu yürüyebiliyorsanız akciğerleriniz sizin için yeterli manasına gelir. Yorulsanız bile aldığınız mesafe önemli. Yani akciğerlerinizi sizin hareketinize izin veriyorsa aslında problemi yoktur. Yani akciğer fonksiyonlarını yerine getiriyor. 55 yaş üstü için 550- 600 metre uygun, gençler için daha uzun metreler olabilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir