Genel

E-Devlet’ten hemen kontrol edin! Yapmazsanız borç olursunuz!

Herkesin yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. İkametinden taşınan vatandaşlar, taşındıktan sonra adres güncellemesi yapmamaları durumunda adlarına gelen dava bildirimi, icra takibi gibi çeşitli tebligatlar ulaşamıyor. Bu durumda evraklar, sistemde hangi adres bulunuyorsa, oraya gönderiliyor. Ancak bu durumu E-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Evini değiştirenler, çeşitli sebeplerden dolayı adreslerini ya da şehirlerini değiştiren herkesi yakından ilgilendiriyor. Çoğu vatandaş, taşındıktan hemen sonra yapması gereken adres değişikliğini yapmıyor. İhmal edilen bu durum ise kısa bir süre sonra ciddi sorunlara yol açabiliyor.

EVRAKLAR MUHTARA BIRAKILIYOR

Konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Avukat Hakan Harmankaya, adli makamların resmi adreslere tebligat yaptıklarını ifade ederek,  “Adli makamlar devletin kayıtlarında yer alan adrese itibar ederek, adli süreçleri tamamlıyor. Örneğin kayıtlarda adresiniz ikamet etiğiniz yerden farklıysa adli makamlar, vatandaşın MERNİS’te kayıtlı adresine tebligat gönderir ve vatandaş o adreste hiç bulunmasa bile tebligat muhtara bırakılmak suretiyle vatandaşa yapılmış sayılır” dedi.

Harmankaya, açıklamasının devamında, “Gerek adli işlemde gerekse başka bir işlemde, herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmaması için vatandaşlarımızın Adrese Dayalı Kayıt Sistemi’ndeki adreslerini güncel tutmaları ve ara ara nüfus müdürlükleri ya da e-Devlet’ten bilgilerini kontrol etmelerinde fayda var” ifadesini kullandı.

İTİRAZ SÜRESİ 7 GÜN

Harmankaya, açıklamasının devamında adresi güncel olmadığı için adli makamlardan gelen tebligatları görmeyenlerin yaşabileceği sıkıntılar hakkında şunları söyledi:

“Ödeme emri gibi belgelere süresinde itiraz edilmezse borçlu olmadığınız bir parayı ödemek zorunda kalırsınız. Hukukumuzda icra dairesine başvuran alacaklının herhangi bir belge ibraz etmesi şart değil. Bu nedenle, borçlu olarak gösterilen kişinin ‘ilamsız takip’ olarak isimlendirilen bu takibe tebligattan itibaren 7 gün içinde itiraz etmesi gerekir. Eğer söz konusu itiraz yapılmazsa, borçlu olarak muamele görürsünüz. Bu nedenle tebligat adresi kritik önemdedir”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir