Sağlık

Son dakika Türkiye ile Pfizer arasında anlaşma imzalandı! 90 milyon aşı gelecek!

Gelen bir son dakika haberine göre Türkiye, Pfizer ve BioNTech’in geliştirmiş olduğu koronavirüs aşılarından 30 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere 90 milyon doz daha satın almak için anlaşma imzaladı. Detaylar haberimizde..

Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs salgınında aşılama çalışmaları hızla devam ederken bir yandan da tedarik çalışmaları devam ediyor. Alman aşısı olarak ifade edilen BioNTech aşısı için Pfizer ile imzalar atıldı. Bu kapsamda 90 milyon doz aşı daha satın alındı.

120 MİLYON DOZA ÇIKTI

ABD’li Pfizer ve Alman BioNTech, geliştirmiş olduğu koronavirüs aşısının 60 milyon dozunu Türkiye’ye görmek için Sağlık Bakanlığı ile imzaların atıldığını duyurdu. Yapılan anlaşma sonucunda aynı zamanda 30 milyon opsiyonel doz aşı için de mutabakata varıldığı ifade edildi. Sonuç olarak Türkiye’nin bu yıl aldığı BioNTech aşılarının doz miktarı 120 milyona çıktı.

“BİZE GÜVENDİKLERİ İÇİN TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ”

BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında “Amacımız, pandeminin sonlanması için dünyanın her yerine mümkün olduğunca çok aşı sağlamak Türkiye’nin aşı çabalarını desteklediğimiz ve bize güvendikleri için minnettarız” dedi.

BAKAN KOCA DUYURMUŞTU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hafta içerisinde yapmış olduğu açıklamasında 10 milyon doz Sinovac, 90 milyon doz BioNTech aşısının da sonbahara kadar geleceğini duyurmuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir