Gündem

Bütün camilerde Kudüs ve tüm İslam beldeleri için dua edilecek!

iyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, yarın Cuma namazı öncesi tüm camilerde Kudüs ve tüm İslam beldelerinin huzuru ve kurtuluşu için Kur’an-ı Kerim okunacağını ve dua edileceğini açıkladı.

Hemen bir paragraf açarak şunu söylememiz gerekir ki; Dua Kuran’da 200’den fazla ayette ne olduğunu, nasıl yapılacağını, dua adabını açık bir şekilde belirtmiştir. A’raf suresi âyet 55, 56’de “Rabbinize boyun bükerek, gizlice/ürpererek yakarın. O, haddi aşanları/azmışları sevmez” diyerek duanın gizlice, gösterişten uzak yapılmasını emretmiştir. Yine A’raf suresi âyet 205′ de “Rabbini, kendi içinden yalvarıp ürpererek, bağırtılı olmayan bir sesle sabah-akşam zikret. Sakın gafillerden olma.” diyerek, duanın toplum içerisinde yapılmayacağını, gizli bir şekilde, yüksek sesle yapılmayacağını, herkesin ne istiyorsa, Allah’tan ne talep ediyorsa içinden yapmasını belirtmiştir. Buna rağmen camilerde,bağırarak dua yapılması Kuran’ın bize öğretilerine ters bir durumdur.

Yusuf suresi âyet 86, 87’de de “Dedi ki: “Ben, içimi doldurup taşan özlemimi, kederimi Allah’a arz ederim. Ve Allah’ın yardımıyla sizin bilmediğiniz şeyleri bilirim” diyerek duanın herkese özgün olması gerektiğini, ezbere-taklit duaların olamayacağını aksi takdirde bunun samimiyetten uzak bir dua olduğunu belirtir Allah. Konuyuda daha iyi kavrayabilmemiz için her bir peygamberin ettikleri dualardan bizlere örnekler sunar.. Onların, kendi durumları ile ilgili Allah’a yakarışlarını anlatır. Yani, Filistin’de ki zulmün durması için veya bir başka durum için yada kendi durumunuzla ilgili, her ne isteniyorsa gizli gizli ve samimi bir şekilde, ezbere olmayan, insanın içinden geldiği gibi, yüksek sesle olmayan bir şekilde dua etmemizi emreder Allah.. Dua kavramı ile ilgili Kuran’ı Kerim’de Allah’ın bizlere emrettiği hususları, detayları görüntülemek için BURAYA TIKLAYINIZ 

Yukarı’da Kur’an ayetleri ile açıkladığımız dua adabı ile Diyanet İşleri Başkanı’nın dua çağrısını karşılaştırınız.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yarın Cuma namazı öncesi tüm camilerde Kudüs ve tüm İslam beldelerinin huzuru ve kurtuluşu için dua edileceğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, Filistinlilerin maddi yardım kadar manevi desteğe de ihtiyaç duyduklarını belirterek, yarın Cuma namazı öncesinde tüm camilerde Kur’an-ı Kerim okunacağını ve ardından dualar edileceğini belirtti.

Başkan Erbaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Filistinli kardeşlerimizin bu zor günlerinde maddi yardım kadar, manevi desteğe de ihtiyaçları var. Yarın Cuma namazından önce, bütün camilerimizde Kudüs ve tüm İslam beldelerinin huzuru ve kurtuluşu için Kur’an-ı Kerim okunacak ve eller duaya kalkacaktır. Kabul et Allahım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir