Sağlık

Uzman isim uyardı! Koronavirüsten daha tehlikeli!

Ülkemizde geçen yıldan beri etkisini gösteren koronavirüs salgınına ek olarak şimdi de havaların ısınması ile ortaya çıkan keneler eklendi. Konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan uzman isim, kenelerin, koronavirüse karşın, insanlarda daha ağır seyrettiğini ifade etti.

Herkesi tedirgin eden açıklama, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Parlak, tarafından yapıldı. Parlak, yaptığı açıklamasında önlem alarak, kene ve koronavirüs ile birlikte yaşanması gerektiğinin öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Parlak, yapmış olduğu açıklamasında “Depremler var diye evimize gitmemezlik etmediğimiz gibi kene var diye doğadan uzaklaşamayız. Virüs var diye insanlardan kaçamayız. Önlemleri alarak depremler gibi kene ve koronavirüsle de birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz” dedi.

KORONAVİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ

Koronavirüsün önemli bir salgın olduğunu ancak kene Kaynaklı Kırım Kongo Kanamalı ateşi hastalığının daha ağır seyredebileceğini belirten Parlak, şunları söyledi:

“KKKA bir epidemidir, yani bilinen bir bölgede bilinen bir mevsimde hasta sayılarında artış olur. Bölgesel olduğu için ses getirmiyor. Aslında koronadan daha tehlikeli. Korona dünyayı ilgilendirmekte olduğundan daha çok konuşulmakta. Her iki etken ve oluşturduğu hastalık insanın tüm vücudunu etkilemektedir. Ancak koronavirüs de akciğerler öne çıkmakta ve fazla etkilenmektedir. KKKA’da ise benzer şekilde tüm vücudun damar sistemindeki endoteli etkilemekte ve kanamalara neden olmaktadır. İnsan vücudundaki endotelin uzunluğu ekvatordan daha fazladır. Dolayısıyla kliniğin ağırlık durumunu tahmin etmek zor olmasa gerek”

ÖNLEM ALARAK HAYATIMIZA DEVAM ETMELİYİZ

Tedbir alınarak hayata devam edilmesi gerektiğini söyleyen Parlak, “Havaların ısınması ile birlikte insanlarımız bağ ve bahçe ormanlarda gezmeye başlamıştır. Yeşilliklerin bol olduğu yerde oturup, yemek yemiştir. Bunlar olması, yani yapmamız gereken olaylar. Çünkü yaşam şeklimiz bu. İnsan, doğayla bütünleşmiştir. Bundan dolayı şimdi kene var diye hiçbir yere gitmeyecek miyiz? Her zaman rahat gidebilirsiniz ama özellikle keneli bölgelerden dönüldüğü zaman insanın üzerini kene var mı diye aramalı. Henüz vücuda yerleşmeden önce alıp atmak lazım. Koronavirüs var diye insanlardan kaçamayız. Depremler ver diye evimize gitmemezlik etmediğimiz gibi bu iki hastalık var diye doğadan ve insanlardan kaçmak yerine önlemlerimizi alarak hayatımıza devam etmeliyiz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir