Ekonomi

Son dakika Bakan Muş, desteğin başvuru tarihini açıkladı!

Gelen bir son dakika haberine göre Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından esnaflara verilecek olan desteğe ilişkin tarih açıklaması geldi.

Koronavirüs salgını kapsamında kapılarını tedbirler sebebi ile bir süreliğine kapatmak zorunda olan esnaflar zor günler geçiriyor. Bu sebeple geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamasında esnaflara hibe desteği verileceğini ve detayların Bakanlık tarafından açıklanacağını duyurmuştu.

Konuyla ilgili beklenen tarih açıklaması geldi. Ticaret Bakanı Muş, yapmış olduğu açıklamasında esnaflara verilecek olan destek başvurularının 25 Mayıs’ta başlayacağı ve 1 ay boyunca devam edeceğini duyurdu.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN

Bakan Muş, açıklamasının devamında başvuruların E-Devlet üzerinden alınacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Esnafımıza sağlayacağımız destek için başvurular 25 Mayıs’tan itibaren 1 ay boyunca e-Devlet üzerinden yapılabilecek”

2 GRUBA DESTEK VERİLECEK

Açıklanan destek paketine göre ilk grupta olan kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmelere tek seferlik 5 bin TL destek verilecek.

İKİNCİ GRUP

İkinci grup içerisinde de bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecilerinin olduğu ifade edildi. Buy kapsamda bu çalışanlara tek seferlik 3 bin TL destek ödemesi yapılacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir