GündemSağlık

Koronavirüs için 2 önemli tarih verildi! İlk rahatlama sonra ferahlama olacak!

Türkiye koronavirüs salgını 29 Nisan ve 17 Mayıs tarihleri arasındaki tam kapanma uygulaması ile resmen kontrol altına aldı. Bakanlık tarafından açıklanan yeni rakamlar umut vermeye başlarken, aşılama ile de kontrolün tamamen ele geçirilmesi planlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamasında ayda 30 milyon – günde 1 milyon – aşılama ile, toplumsal bağışıklık kazanacağını öngördüklerini belirtmişti. Gelecek olan 30 milyon doz BioNTech aşısının tamamının yapılmasıyla aşılanan insan sayısı 50 milyonu bulacak. Buna göre yaz ortalarında rahatlama, sonbahar ayında ise ferahlama olacağı düşünülüyor.

HEDEF BAĞIŞIKLIĞI ARTIRMAK

Salgında vaka sayılarının düşmesi ile birlikte, şimdi de bağışıklığı artırmak için çalışmalar yapılacak. Bunun için maske, mesafe ve temizlk denetimleri devam ederken, aşılama sürecinin gelecek olan 30 milyon doz ile hızlanması bekleniyor. Yarından itibaren sevkiyatın ilk aşaması olan 14,5 milyon dozl BioNTech koronavirüs aşıları gelmeye başlayacak.

TARİH VERİLDİ

Salgın kapsamında ülkemize getirilen aşıların ilk dozunun vurulmasından sonra bile ortalama yüzde 70 – 80 arasında koruyuculuk sağladığı ifade ediliyor. 30 milyon kişiye ilk doz aşı yapıldığında toplum bağışıklığı yüzde 55-56 oranına ulaşacak. İngiltere ve İsrail’deki örnekler göz önüne alındığı zaman yaz ortalarında rahatlama, sonbahar aylarında ise ferahlama olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir