GündemSağlık

BioNTech aşısı ile ilgili flaş gelişme!

Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısında Haziran ayında BioNTech aşılarının geleceğini duyurmuştu. Konu ile ilgili aşıların 2. doz uygulamasının 12 hafta sonra yapılması görüşüldü.

Bakan Koca, 74. Dünya Sağlık Adamblesi’nde yapmış olduğu konuşmasında Türkiye’nin aşılamadaki başarısının altını çizerek, “1 milyondan fazla sağlık çalışanımızı 45 günde aşılamayı başardık” ifadesini kullandı.

Bakan Koca ve BionTech’in kurucusu olan Uğur Şahin, geçtiğimiz günlerde görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede İngiltere’deki bilimsel araştırmalar masaya yatırıldı. 12 hafta sonra 2. dozu yapılacak olan BioNTech aşılarının 3-4 ve 6-8 hafta sonra yapılan aşılamalardan çok daha güçlü bir şekilde bağışıklık sağlandığı vurgulandı.

Bu durumda bakanlık tarafından yapılan açıklamada Haziran ayında gelecek olan BioNTech koronavirüs aşılarının 2. doz randevuların 12 hafta sonra verileceği ifade edildi. Daha sonra 2. doz aşı randevularını ilk aşıdan 6-8 hafta sonra alanların randevularında değişiklik yapılmayacağı aktarıldı.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan Odabaş konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında “BioNTech aşılaması 12 hafta arayla gerçekleştiğinde Türkiye’de çok daha hızlı aşılama yapılmış olur ve tek doz aşısını yaptıranlar haziranda 50 milyona yaklaşır. Toplumsal bağışıklık yüzde 80’e ulaşır. Kısa sürede 20 yaş üstü herkes aşılanır ve eylüle mutlu şekilde gireriz” ifadesini kullandı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir