Genel

2. el araç satışında çok önemli karar alındı! Artık cezası var!

Geçtiğimiz yıl pandeminin ilk dönemlerinde sıfır araçların üretiminde yaşanan aksaklıklar 2. el araçların fiyatlarını yükseltmişti. Ancak daha sonra sıfır araçların gelmesi ile birlikte fiyatlar düşmeye başlamasına rağmen, alım istenilen seviyede olmamıştı. Konu ile ilgili 2. el araçların satışında yeni dönem başlıyor. Gelen son bilgiye göre Ekspertiz raporunu sistem üzerine yükselemeyene artık ceza geliyor.

Konuyla ilgili karar Ticaret Bakanlığı tarafından verildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 2. el araç satışında ekspertiz raporunun satıştan önceki 3 gün içerisinde sisteme yükselmiş olması gerekiyor. Raporsuz satış yapan işletmeler tespit edilerek, ceza alınacak.

Bakanlık göndermiş olduğu yazısında 2. el motorlu kara taşıtı ticareti yapan bütün işletmelerin ivedi bir şekilde bilgilendirilmesini talep etti.

8 YAŞ ÜSTÜ ARAÇLARDA ZORUNLU DEĞİL

ARaçların yılına göre 8 yaşın ve 160 bin km’nin üzerinde olan taşıtlar için ekspertiz raporunun alınması zorunlu olmayacak. İşletmeler 2. el otomobil ya da arazi taşıtı satışının yapıldığı tarihten önceki 3 gün içinde, model yılına göre 8 yaşın ve 160 bin km’nin altında olan araçlar için ekspertiz raporu alacak.

CEZA GELİYOR

Konu ile ilgili gönderilen yazıda işletmelerin ekspertiz raporunu alma yükümlülüklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi aksi durumda da idari yaptırım cezasının uygulanacağı belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir