Sağlık

Çin aşısı olanları yakından ilgilendiren önemli açıklama! 6 ay sonra..

Türkiye salgını kontrol altına almak adına aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Ancak konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Yavuz, Çin aşısı olanları uyardı. İşte detaylar..

Serap Şimşek Yavuz, yapmış olduğu açıklamasında aşı olanlardan da bir süre sonra bağışıklığın azaldığı ve her iki gruba da 3. doz aşı yapılması gerektiği konusunda hemfikir olunduğunu, “CoronaVac aşısı için de üçüncü doz muhtemelen 6 ay sonra gerekecek” şeklinde ifade etti.

“ANTİKORLARIN YANITI GÜZEL OLUYOR”

Prof. Dr. Yavuz, yapmış olduğu açıklamasında, “Onun sonucu çıktı aslında, bir doz adenovirüs aşısı, yani AstraZeneca aşısı olanlara bir doz da BioNTech (mRNA) yapıldı. Çok güzel bir antikor cevabı oluşturduğu görüldü. Yani önce viral vektör aşısı, arkasından mRNA aşısı yaptırdığınız zaman, antikor yanıtı gayet güzel oluyor. Ama CoronaVac’ta nasıl oluyor, bunu görmek için CoronaVac’tan sonra yine CoronaVac, ya da CoronaVAc’tan sonra mRNA nasıl oluyor görmek için, bizim de çalışma yapmamız gerekiyor. Şu an bunu yapabilmek için uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Yavuz, yaptığı açıklamasında, hastalığın geçirilmesine de aşılanmasında da ek dozlara ihtiyaç olunduğunu şu sözlerle anlattı:

“Hastalığı geçirsek bile uzun süre yüzde 100 korunamayacağımızın artık yüksek bir risk olduğunu biliyoruz. Hastalığı ağır geçirenlerde biraz daha uzun olabilmekle birlikte, ortalama 6 ay gibi bir korunmamız olduğu görülüyor. 6 ay iyi bir bağışıklığımız oluyor ancak sonrası için ne olacak konusunda, çalışmalar hala devam ediyor. Dolayısıyla hastalığı geçirenlerde de aslında bir hatırlatma dozu gerekebiliyor. BioNTech aşısı hastalığı geçirmiş kişilerde 3 ay sonra tek doz uygulanarak denendi dünyada. Son derece güzel bir bağışık yanıt oluşturduğu görüldü. Yine (hastalanmadan) iki doz olmuş kişilerde ise, şimdilik 1 yıllık bir koruma sağlandığını görüyoruz”

“BÜTÜN AŞILARDAN SONRA ÜÇÜNCÜ DOZ GEREKECEK”

Çin Sinovac aşısının BioNTech aşısına göre antikor konusunda biraz daha düşük olduğunu ve bu konunun en başından beri bilindiğini ifade eden Yabuz, hatırlatma dozu ile ilgili, “CoronaVac’ta da öngörümüz, (iki doz sonrası) 6 ay civarında üçüncü doza, yani hatırlatıcı doza ihtiyacımız olacağı yönünde. Bu aşıların yapıldığı Faz3 çalışmasına katılan gruplarda (6 ayı tamamladılar), ne kadar hastalanıyorlar, kaçıncı ayda, kaç kişi hastalanıyor bunlara bakıldı ve bir verimiz bu olacak. Ama CoronaVac aşısı olmuş kişilerde üçüncü bir doz CoronaVac ya da üçüncü bir doz BioNTech yaptığınızda ne oluyor sorusunun cevabının bulunması gerekiyor. Buna dair de çalışma yapabilmek için uğraşıyoruz. Çünkü eğer bu veri elimizde olursa, ne oluyor görerek, üçüncü dozun ne zaman gerekli olduğu hakkında daha net bir öneride bulunabiliriz. Eylül ayı gibi bu konuda da elimizde daha çok veri olacak diye tahmin ediyorum. Ama hem CoronaVac’ta hem BioNTech’te hatırlatma dozları gerekecek. Belki biri 6’ncı ayda, diğeri 1 yıl sonra olacak, ama gerekecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir