Ekonomi

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiriyor! Büyük indirim yapılacak!

Son dönemlerde gündemde olan ve Meclis’te hazırlanan vergi borcu yapılandırması kapsamında araç sahiplerini ilgilendiren önemli bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre trafik cezası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeyen kişilere büyük indirim yapılacak.

Trafiğe çıkan her vatandaşlar, araçlarını kurallara uygun olarak trafiğe çıkartmak ve sürmek zorunda. Bu kurallara uymayanlar için kesilen cezalar her geçen gün artıyor. Meclis’e konu ile ilgili sunulan 15 maddelik yeni af paketi borçların kapatılması için önemli bir fırsat sunuyor.

PEŞİN ÖDEYEN DAHA AVANTAJLI

Yasa teklifi içerisinde çok önemli düzenlemelerin yer aldığı görülüyor. Bu düzenlemelerin bir kısmı ise trafik cezası, köprü ve otoyol kaçak geçiş gibi para cezaları ile ilgili. Peşin ödemelerde, enflasyon farkının ortalama yüzde 90’ı siliniyor. Vatandaşlar anapara herhangi bir indirim yapılıp yapılmayacağını merak ederken, gelen bilgiye göre anaparada herhangi bir indirim yapılmayacak.

DÜZELEME NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Çıkan haberler sonrasında vatandaşlar, düzenlemenin ne zaman yasalaşacağını merak ediyor. Gelen son bilgiye göre düzenlemenin önümüzdeki 1 – 2 hafta içerisinde hızlı bir şekilde Meclis’ten geçmesi ve yasalaşması bekleniyor. Başvuru yaptıktan sonra ilk taksit son ödeme süresi olan 30 Eylül tarihine kadar trafik ve kaçak geçiş cezalarını peşin olarak ödeyenler yüzde 25’lik anapara üzerinden indirim alabilecek.

İNDİRİM NE KADAR YAPILACAK?

Yüzde 10 ve 30 arasındaki hız aşımı cezası 314 TL, yüzde 25 indirimli 235,5 TL

Yüzde 30ve 50 arasındaki hız aşımı cezası 652 TL, yüzde 25 indirimli 489 TL

Yüzde 50 ve üzeri hız aşımı cezası 1.340 TL, yüzde 25 indirimli 1.005 TL.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir