Sağlık

Aniden ortaya çıkan kalp çarpıntısı yaşayanlar dikkat!

Kalbin normal zamana göre daha hızlı, yavaş ya da düzensiz olarak çalışması kalp çarpıntısı olarak adlandırılıyor. Sağlıklı bir birey, dikkat ettiğinde kalp atışını hissetmez. Ancak kalp çarpıntısı yaşayan bireyler, kalbinin attığını hisseder. Mutlaka ciddiye alınması gereken ve bir sağlık problemi belirtisi olan kalp çarpıntısı hakkında merak edilen detaylar..

Kalbin bazı dönemlerde hızlı atması normal olarak kabul edilir. Örneğin, bir koşu, spor yaptıktan ya da merdiven çıktıktan sonra kalbin hızlı atması herkes tarafından normal olarak kabul edilmektedir. Ancak oturulan yerde kalbin hızlı atması herkesi tedirgin edebilmektedir.

KABİN DAKİKADA 100’DEN FAZLA ATMASI

Kalp çarpıntısı şikayeti ile doktora giden bir kişinin durumunu doğru olarak anlatabilmesi son derece önemlidir. Taşikardi kalbin hızlı atması durumunda, kişinin kalbi dakikada 100’den fazla atmaktadır. Aynı zamanda bir de bradikardi olarak da adlandırılan bir durum vardır. Bu durumda da kalp dakikada 60’dan az atmaktadır.

KALBİN DÜZENSİZ ATMASI

Bir de kalbin düzensiz olarak attığı aritmi isimde bir durum bulunmaktadır. Hastalar göğüslerinde bir kuş çapıyor hissi olduğunu ifade eder. İnsanı genel olarak rahatsız eden bir durum olmasının yanında masum olduğu ve kişiye zarar vermediği ifade edilir.

KALP ÇARPINTISI OLANLAR NE YAPMALI?

Kalp çarpıntısı olan kişiler, mutlaka uzman bir doktora muayene olmalıdır. Bazen basit bir muayenede bile kalp çarpıntısının nedeni bilinir. Bazı durumlarda da araştırma yapılır. Kalp elektrosu çekilir. Bu duruma sebep olan etkenin bulunması için kan ve idrar tahlilleri yapılır.

KALP ÇARPINTISI HANGİ HASTALIKLARA İŞARET EDEBİLİR?

Vücudu etkileyen hemen hemen her hastalık kalp çarpıntısına neden olabilir. Çarpıntı ile kendini gösteren hastalıkların başında kansızlık durumu gelmektedir. Hastalar soluk benizlidir. Avuç içleri beyazdır, göz içi de solgun gözükür.

Bu duruma etki eden ikinci bir hastalık ise guatrdır. Fazla salgılanan tiroid hormonu çarpıntıya neden olabilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir