Eğitim

“Okullar Haziran ayında kapatılsın, Ağustos ayında tamamen açılsın” önerisi geldi!

Okullardaki son durum, veli ve öğrenciler tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Konu ile ilgili Dernek Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu tarafından, flaş bir öneri ortaya atıldı. Pehlivanoğlu, yaptığı açıklamasında okulların Haziran ayında tamamen kapatılması ve Ağustos ayında tamamen açılması gerektiğini ifade etti.

Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, salgın döneminde yürütülen uzaktan eğitime ilişkin kritik değerlendirmelerde bulundu. Okulların Haziran başında kapatılması ve Ağustos ayında eğitime açılması konusunda öneride bulundu. İşte detaylar..

Pehlivanoğlu, yaptığı açıklamasında telafi sürecine ilişkin çalışmaların yakın zamanda duyurulacağını hatırlatarak, Türk Eğitim Derneği olarak kendilerinin de bu konuda detaylı bir şekilde çalışmaları bitirdiklerini, “Türkiye’de eğitimde telafinin yol haritasını çıkardık ve kamuoyuyla paylaşıyoruz” şeklinde ifade etti.

Koronavirüsün getirmiş olduğu kısıtlılıklar sebebi ile her şeyi iyi olarak yapmanın çok da mümkün olmadığını söyleyen uzman isim, şu açıklamayı yaptı:

“Ancak dünyada yapılan çalışmaları da incelediğimiz zaman geldiğimiz noktada 1,5 yıllık telafinin bir neslin felaketine yol açabileceğini görmek mecburiyetindeyiz. Tabii ki haksızlık yapmayalım. Bu nedenle sadece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı değil yükseköğretime bağlı kurumlarda da bir süreç tasarımı gerekir”

“TEMMUZ BAŞINA KADAR OKULLAR AÇILIYOR GİBİ YAPARSAK, KAYIPLARA KAYIP EKLEYECEĞİZ”

Anne ve babaların bu süreç içerisinde mentorluk yapmaları istendiği fakat ailelerin eğitim düzeyinin de bu duruma yeterli olmadığını söyleyen Pehlivenoğlu, ” Dolayısıyla bu süreçte öğretmenler, öğrenciler, veliler, uzaktan öğretim sürecinde çok yoruldular. Artık devam etme motivasyonlarını kaybettiler. Ve öğrencilerin eğitim öğretim süreci, onarılması bu şekilde zor ve hasar almış bir noktaya geldi. Dolayısıyla sınavı da kaldırdıktan sonra öğrencilerin okulla olan son bağı da koptu. Öte yandan 6 Mart 2020 ve 2 Mart 2021 tarihleri arasında 175 günlük eğitim sürecinde, ilkokul 1. sınıfların normal süreçteki gün ve saat ile kıyaslandığında toplam 15 gün okula geldiği hesaplandı.

HAZİRAN’DA KAPANSIN, AĞUSTOS AYINDA TAMAMEN AÇILSIN

Türk Eğitim Derneği olarak diyoruz ki artık okulları açtık mı, normalleşmeye mi başlıyoruz, yarı normalleşme mi bırakalım lütfen. Biz ‘miş’ gibi yapmayalım. Türk Eğitim Derneği olarak önerimiz, okullarımızın haziran başında tamamen kapanması, ağustos başında ise tamamen açılmasıdır. Bu dönemin bir sürecini sosyal ve psikolojik etkenleri ayırabiliriz ama şu anda temmuzun başına kadar okulları açıyormuş gibi yaparsak kayıplara kayıp ekleyeceğiz ve çocuklarımızın, öğretmenlerimizin ve velilerimizin kopmuş oldukları süreçten geri dönüşlerini daha da imkansız hale getireceğiz. Bu süreçte bir kademeyi yarım gün okula getirmenin hiçbir faydası kalmamıştır. Olması gereken şey artık tam açılma yapılmasıdır.”

TURİZM ÖNEMLİDİR AMA ÜLKENİN GELECEĞİ ÖNEMSİZ MİDİR?

“Ama bir ülkenin şuna karar vermesi gerekiyor. Turizm gelirleri önemlidir ama bir ülkenin bekası ve geleceği önemsiz midir? Bunu arasındaki dengeyi iyi kurmamız gerekiyor. Okula ‘isteğe bağlı’ devam etmeye kalkarsanız, yüzde 90 devamsızlık karşı karşıya kalırsınız. Biz daha fazla turist getirmek için gayret sarf edelim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir