Ekonomi

Ödemeler için son gün 31 Mayıs! Geliri olmayanlar ödeme yapmayacak!

Ev sahibi olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre 2021 yılı emlak ve çevre temizlik vergisinin ilk taksiti için son ödeme günü yaklaştı. Geliri olmayanların dışında ev sahibi olan vatandaşların en geç 31 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar ödeme yapması gerekecek.

Yapılan açıklamaya göre hiç geliri olmayanlar, emekliler, şehitlerin dul ile yetimleri, gaziler ve engelli vatandaşlar bu vergiyi ödemeyecek. Ödemeler için son tarih 31 Mayıs Pazartesi olarak ifade edildi.

BEKLENEN ERTELEME GELMEDİ

Konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, ödeme yapılmaması durumunda gecik cezası aylık olarak yüzde 2 şeklinde uygulanacağı ifade edildi. Salgın sebebiyle, kira alamayan mal sahiplerinin beklediği erteleme kararının gelmediğini ifade eden uzman isim, bu yıl için oranın yüzde 4,55 olduğunu ifade etti.

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı olarak tahsil edilen Emlak Vergisinin ilk taksit ödemelerinde artık son günlere girildi. 2021 yılı emlak vergi değeri bu sene için, yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 4,55 oranında artırılarak uygulanıyor. Covid-19 nedeniyle kira alamayan mal sahiplerinin erteleme beklentileri gerçekleşmedi. Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin ise yıllık çevre temizlik vergilerinin, faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunulamayan dönemlere isabet eden kısmı alınmayacak. Ödeme yapılmadığı takdirde gecikme cezası aylık yüzde 2 olarak uygulanacak”

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Ödeme yapmak isteyen vatandaşlar 31 Mayıs Pazartesi gününe kadar T.C. kimlik numaraları ile sicil numaraları ile online ödeme yapabiliyorlar. Online olarak ödeme yapmak istemeyenler için diğer ödeme yöntemleri vezneler, havale ve eft olarak ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir