GenelSağlık

Şehir içinde toplu taşıma kullananlar dikkat!

Günlük hayatımızın çeşitli zaman dilimlerinde toplu ulaşım araçları kullanılıyor. Ancak özellikle pandemi döneminde bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre dünyanın pek çok yerinde toplu taşıma araçlarından elde edilen verileri değerlendirerek, binlerce virüs ve bakteri tespit edildiği belirtildi.

Konuyla ilgili araştırma sonuçları New Wcientist dergisinde yer aldı. 900’den fazla bilim adamı ve gönüllü tarafından dünyanın çeşitli yerlerinde araştırma yapıldı. 60 şehirde toplu ulaşım araçları üzerinde yapılan çalışmalar herkesi şoke etti.

Çalışmanın kapsamında 2015 – 2017 yılları arasında alınan numunelerde çok sayıda daha keşfedilmemiş bakterilerin bulunduğu açıklandı.

Bilim insanları birçok şehrin toplu taşıma sistemlerinden elde edilen 4 bin 728 numunesi laboratuvar ortamında inceledi. Yapılan araştırma sonucunda bakteri, virüs ve çeşitli mikropların yoğunluğunun büyük farklılıklar gösterdiği ortaya çıktı.

Aynı zamanda metro ve otobüsler dahil pek çok toplu taşıttan elde edilen örneklerde 10 bin 928 virüsün 1.302 bakterinin bugüne kadar keşfedilmediği açıklandı.

Bilim insanları, mikrop, bakteri ve virüslerin bu ekosistemin bir parçası olduğunu ve bu durumun korku yaratmaması gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir